Češka vlada odložila je juče priznanje nezavisnosti Kosova, jer predlog šefa diplomatije Karela Švarcenberga nije imao dovoljnu podršku. Vlada nije odredila termin kada će se vratiti priznavanju nove „države“ na Balkanu, ali većina ministara priklanja se tome da o tome osetljivom pitanju ne respravljaju pre nego što prođu vanredni parlamentarni izbori u Srbiji u maju.

Češka vlada odložila je juče priznanje nezavisnosti Kosova, jer predlog šefa diplomatije Karela Švarcenberga nije imao dovoljnu podršku. Vlada nije odredila termin kada će se vratiti priznavanju nove „države“ na Balkanu, ali većina ministara priklanja se tome da o tome osetljivom pitanju ne respravljaju pre nego što prođu vanredni parlamentarni izbori u Srbiji u maju.
– Ministri su zatražili dodatno vreme da prouče materijale i predlog o priznanju Kosova. Žele da o tom osetljivom pitanju još raspravljaju, kazala je novinarima portparol vlade Jana Bartošova. Protiv priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova su ministri za Hrišćansku demokratsku uniju, ali i većina ministara vladajućih konzervativaca, pošto se priznanju Kosova odlučno protivi njihov počasni predsednik, šef države Vaclav Klaus.

Kosovo je Minhen

Pred sedištem vlade četrdesetak demonstranata zahtevalo je juče od Topolanekovog kabineta da ne prizna Kosovo, uz pretnju da ako to učini sledi tužba Ustavnom sudu. Demonstracije podrške Srbiji, a protiv otcepljenja Kosova sazvao je regionalni funkcioner socijaldemokrata Jaroslav Foldina, uz podršku aktivista iz češkog Peticionog odbora protiv priznavanja nezavisnosti Kosova.

Foldina je podsetio da jednostrano proglašena nezavisnost pokrajine neosporno krši međunarodno pravo. Demonstracije su održane pod parolom „Kosovo je Minhen 2008″, jer protivnici osamostaljenja Kosova u Češkoj upozoravaju da je, kao i u slučaju Minhenskog sporazuma 1938. godine kada je Hitler dobio dozvolu velikih sila da rasparča Čehoslovačku“, reč o samovolji moćnika koji odlučuju o sudbini malih naroda. Uz srpsku zastavu i crvene majice sa belim natpisom „Kosovo je Srbija“, demonstranti su ispred vlade doneli transparente „Kosovo=Minhen“ i „Jedan Minhen bio je dovoljan“.

Premijer Miroslav Topolanek i vicepremijer za evropska pitanja Aleksandar Vondra glavni su zagovornici priznanja Kosova u češkoj vladi s obrazloženjem da to „čine teška srca, ali ipak zato što su politički realisti“, i da Češka mora jednog dana Kosovo da prizna već i zbog svojih vojnika Kfora da se ne nađu u položaju okupatorske armije, kako je to objasnio češki premijer.
Protiv priznavanja Kosova je odlučno češka opoziciona levica, socijaldemokrati i nereformisani komunisti, a i parlament je u februaru u posebnoj rezoluciji zatražio da vlada za Kosovo prizna isključivo rešenje koje bi bilo u skladu sa međunarodnim pravom. Izrazito proevropski socijaldemokrati žestoko i neočekivano su kritikovali EU da je na Kosovu izdala svoje vrednosti i ideale.
Na zatvorenoj sednici poslaničkog kluba Češke socijaldemokratske stranke (ČSD) poslanici su se u utorak uveče složili da žele zajedničku bezbednosnu politiku EU, ali nikako takvu kakva se vodi na Kosovu.
– Želimo zajedničku spoljnu politiku, ali Evropa u slučaju Kosova ne može baš da se pohvali. Bilans je sporan, a Evropa ponovo podeljena, kazao je za Pravo potpredsednik donjeg doma parlamenta Lubomir Zaoralek.
Ovaj ekspert socijaldemokrata za spoljnu politiku upozorio je da EU ponavlja sa Kosovom iste greške kao sa Irakom.
– EU prestaje da pomaže umerene i proevropske snage u Srbiji i na Kosovu. To je svojevrsna izdaja vlasititih predstava. Češka je na to trebalo da upozori i nije trebalo s tim da se pomiri, kazao je Zaoralek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari