Niska nezaposlenost kojoj teži „nova“ Evropa polako postaje pretnja za njene privrede, posebno u Češkoj gde je nezaposlenost pala na rekordno nisku stopu od 6,3 odsto. Hronični nedostatak radne snage, prema poslednjim istraživanjima, muči skoro 40 odsto čeških preduzeća. Dok su donedavno nedostajali pre svega visokokvalifikovani radnici tehničkih struka, sada je, prema analizama češke Privredne komore, nedostatak radne snage zahvatio sve grane.

Niska nezaposlenost kojoj teži „nova“ Evropa polako postaje pretnja za njene privrede, posebno u Češkoj gde je nezaposlenost pala na rekordno nisku stopu od 6,3 odsto. Hronični nedostatak radne snage, prema poslednjim istraživanjima, muči skoro 40 odsto čeških preduzeća. Dok su donedavno nedostajali pre svega visokokvalifikovani radnici tehničkih struka, sada je, prema analizama češke Privredne komore, nedostatak radne snage zahvatio sve grane. „Nove ljude sada bukvalno tražimo lupom“, rekao je za juče Jirži Nousek, kadrovski direktor međunarodne grupacije ACO Indastris u Češkoj.
U oblastima u kojima je najveća nezaposlenost preduzeća moraju da angažuju strance, u Češkoj najčešće radnike iz Poljske, Slovačke, Vijetnama ili Mongolije. Šef Privredne komore Jaromir Drabek predlaže vladi da se za strance uvedu zelene karte koje bi im liberalizovale zapošljavanje pošto, kako bi se zadovoljile potrebe privrede i njenog rasta od preko šest odsto, nije dovoljno ni 202.000 stranaca koji legalno rade u Češkoj.
Preduzeća se dovijaju kako znaju i umeju, pokušavaju da angažuju potencijalne radnike još tokom škole ili studija, a sve rasprostranjenije su premije za stare zaposlene koji dovedu nove radnike. „Za to što je doveo nekog novog, naš zaposleni može da dobije i premiju od gotovo 1.800 evra“, kaže Oto Vitouš, direktor marketinga u programatorskoj firmi Unikorn.
Problem da se nađe radna snaga vrši pritisak i na rast zarada. Zapadni ekonomisti upozoravaju da „nova“ Evropa tako počinje da gubi svoju glavnu prednost – kvalifikovanu a jeftinu radnu snagu, što se odražava i na EU u njenom nastojanju da konkuriše Aziji. Folksvagenov pogon u Bratislavi svakodnevno dovozi radnike autobusima i iz mesta udaljenih više od 100 kilometara od slovačke prestonice. U Češkoj, Slovačkoj i Poljskoj nastavlja se visok rast plata, a Poljska, u kojoj je pritisak na rast plata onih koji ne idu u gastarbajtere najveći, s obzirom na masovnu emigraciju u „staru“ Evropu, očekuje da ove godine prvi put tempo rasta zarada premaši rast produktivnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari