Češka opozicija, nereformisani komunisti uz podršku Češke socijaldemokratske stranke, ponovo su na jučerašnjoj sednici Poslaničkog doma pokušali da izdejstvuju da Česi dobiju pravo da na referendumu odluče o izgradnji američke radarske baze. „U predizbornoj kampanji nijedna politička stranka nije se deklarisala da li bi bila za stranu vojnu bazu, ako to neka država od nas zatraži.
Češka opozicija, nereformisani komunisti uz podršku Češke socijaldemokratske stranke, ponovo su na jučerašnjoj sednici Poslaničkog doma pokušali da izdejstvuju da Česi dobiju pravo da na referendumu odluče o izgradnji američke radarske baze. „U predizbornoj kampanji nijedna politička stranka nije se deklarisala da li bi bila za stranu vojnu bazu, ako to neka država od nas zatraži. Zato smatramo da je neophodno da se raspiše referendum da ljudi o tome odluče sami“, kazao je juče češkom radiju lider Komunističke stranke Češke i Moravske Vojteh Filip.
I šef socijaldemokrata Jirži Paroubek je potvrdio da insistira na referendumu o radaru u vojnom poligonu Brdi, južno od Praga, kao evropskom delu američkog antiraketnog štita o kojem Prag pregovara sa Vašingtonom. To odbija češka vlada premijera Mireka Topolaneka, budući da je dve trećine Čeha protiv američke baze u svojoj zemlji. Na referendumu bi sigurno propala ideja da u Češkoj bude radarska baza štita protiv iranskih i severnokorejskih raketa. Rakete tog sistema bi bile u Poljskoj. „Isto kao što nismo bili za referendum o tome da li zemlja treba da uđe u NATO, nismo ni za referendum o izgradnji naših odbrambenih sistema. To su jednostavno suviše stručna pitanja da o njima odlučuju građani“, kazao je Marek Benda iz Topolanekove Građanske demokratske stranke.
Američka administracija nastoji da razveje bojazni i slomi otpor češke i dela poljske opozicije protiv baze, pošto vlade obeju zemalja odbijaju referendum, a o američkom štitu odlučivaće parlament. U Varšavu je zato juče stigao, na dvodnevne razgovore o bazi, američki ministar odbrane Robert Gejts. Poljski ministar odbrane Aleksandar Ščiglo upozorio je da to još nije početak konkretnih pregovora, a analitičari Gejtsove susrete sa Ščiglom i sa premijerom i predsednikom, Jaroslavom i Lehom Kačinjskim, ocenjuju pre kao lobiranje za štit, bez zalaženja u tehničke detalje. Gejts u Varšavu stiže iz Moskve gde je u ponedeljak bez uspeha pokušavao da ubedi ruske zvaničnike da američki antiraketni štit ne bi bio uperen protiv Rusije i ne bi ugrozio njenu bezbednost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.