Nakon otvaranja prve direktne strane investicije u zdravstvo Srbije, bolnice za neurologiju Affidea u Beogradu, u koju je dosad uloženo oko četiri miliona eura, u toku su pripreme i za otvaranje novih dijagnostičkih centara.
Holanđani najavljuju i nova ulaganja, pa je nakon srpske prestonice u planu otvaranje dijagnostičkih centara u još tri grada u Srbiji. Po ugledu na beogradsku, najpre će biti otvorena bolnica u Banjaluci, a zatim i dijagnostički centri u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, prenose beogradski i novosadski mediji.
– Banjaluka se završava u oktobru ove godine. Dobili smo zeleno svetlo, lokacija je spremna, a ideja je da centar u ovom gradu povežemo sa beogradskim kroz telemedicinu, odnosno teleradiologiju. Dalje, nadam se da će dijagnostički centar u Novom Sadu biti otvoren do kraja ove kalendarske godine, pa onda Niš 2018. i Kragujevac 2019. godine, rekao je u četvrtak na otvaranju nove bolnice Ričard Smit, predsednik UO Affidea, koja je najveći pan-evropski operater radioloških usluga
– Affidea upravlja sa 220 zdravstvenih centara u 16 država Evrope, godišnje pruži više od pet miliona dijagnostičkih usluga, a ulaganje u dijagnostički centar u Beogradu pokazuje da je Srbija dobra zemlja za investicije i predstavlja početak razvoja Affidea sistema u ovoj zemlji , rekao je predsednik UO Affidea. Osim Srbije, Affidea posluje u Švajcarskoj, Italiji, Irskoj, Portugalu, Češkoj, Poljskoj, Litvaniji, Grčkoj, Turskoj, Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini i Španiji.
Direktor bolnice u Srbiji, Marijan Bilić, je istakao da je u beogradskom dijagnostičkom centru instalirana najnovija medicinska tehnologija, kakva danas postoji u svetu, a da će takva biti i u drugim gradovima Srbije
– Reč je o potpuno novoj opremi kompanije General Electric, poslednje tehnološke generacije, što znači da će pacijenti moći da dobiju sve preglede magnetnom rezonancom, pa i one kakve do sada nisu mogli uraditi u Srbiji. Dalje, tu je 128-slajsni kompjuterski tomograf-skener, mamograf sa tomosintezom, najsavremeniji digitalni rendgen, kompletna ultrazvučna, kardiološka i neourološka dijagnostika. Bilić napominje da je u beogradskom Affidea centru zaposlen domaći kadar, koji je prošao sve programe obuke i usavršavanja za rad na najnovijim medicinskim aparatima. Stalno je angažovano oko dvadeserak medicinskih radnika, a plan je da imaju 100 do 150 konsultanata.
U mnogobrojnim državama u kojima posluje, Affidea, inače, predstavlja glavnog operatera zdravstvenih usluga u oblasti radiološke dijagnostike i radioterapije o trošku fondova zdravstvenog osiguranja, a po modelu javno-privatnog partnerstva.
U Srbiji to još nije slučaj, budući da ne postoji ugovor sa RFZO, pa pacijenti usluge plaćaju sami. Bilić je, međutim, uveren da će ih država prepoznati kao partnera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.