Svaki četvrti 16-godišnjak u Srbiji redovno pije alkohol, a prvo pijanstvo mladi dožive već sa 13 godina, pokazalo je istraživanje nedavno sprovedeno među učenicima prvog i drugog razreda srednje škole. Od ove pošasti nisu pošteđeni ni tinejdžeri u zlatarskom kraju, kod kojih je u porastu trend pijenja da u što kraćem vremenskom roku popiju što veću količinu alkohola, upozoravaju nadležni iz novovaroškog Savetovališta za mlade.
Istraživanje Instituta za bolesti zavisnosti među mladima pokazalo je i da prvi susret omladinaca sa alkoholom uglavnom završi u hitnoj službi, u koju ih dovode prijatelji sa žurke ili neke proslave. Alarmantna je činjenica da je kod mladih sve popularnija pojava da za kratak vremenski period, najčešće za dva, tri sata, popiju i po nekoliko litara alkoholnog pića. I sve to u želji da što pre dođu do promenjenog stanja svesti. Tada dolazi do najpre mučnine, nestabilnosti hoda, nesvestice, do faze kada je mladima potrebna detoksikacija u službama urgentne medicine. Statistika kaže i da čak skoro 40 odsto tinejdžera muškog pola pije svakodnevno, dok alkohol redovno konzumira i oko 15 odsto devojaka.
Da je alkoholizam među mladima sve veći problem i u malim sredinama kakva je i naša, upozoravaju i iz novovaroškog Savetovališta za mlade, koje je ovih dana obeležio petogodišnjicu uspešnog rada, započetog sa ciljem da pomogne adolescentima da lakše prevaziđu izazove karakteristične za ovaj period odrastanja.
– Kada polaznike našeg Savetovališta pitamo zašto mladi piju, uglavnom dobijamo odgovor da bi bili bolje prihvaćeni u društvu i vršnjačkim grupama. Nisu ni svesni pogubnih posledica alkohola jer je za većinu njih konzumiranje alkoholnih pića samo ružna navika, a ne opasna medicinsko-socijalna bolest. Medicinska jer izaziva brojna zdravstvena oštećenja, a socijalna jer su posledice alkoholizma nesagledive i pogubne, kako za pojedinca, tako i širu zajednicu, ističe dr Sanja Vranić, jedna od edukatora pri ovdašnjem Savetovalištu.
Ona kaže i da su istraživanja pokazala da mladići više piju, ali zato devojčice češće piju žestoka pića. Stručnjaci iz ovdašnjeg Savetovališta, na osnovu brojnih kontakata sa mladima, zaključili su da mladi Novovarošani, iako odrastaju u maloj sredini, po konzumiranju alkohola ne zaostaju za svojim vršnjacima iz ostalih delova Srbije. Jedna od specifičnosti je da piju u grupama, po takmičarskom principu, opijanje do besvesti je sve učestalije, a pod dejstvom alkohola, skloniji su i drugim oblicima rizičnog ponašanja.
– Mi kao lekari i edukatori pri Savetovalištu, pružamo mladima maksimalnu podršku, ali je, ipak, presudna uloga roditelja, koji svojoj deci glasno i jasno moraju izneti svoj stav ovom i svim drugim pitanjima koja tinejdžere muče, kao i da budu njihov uzor u svakom pogledu. Deci je jako važno da ostvare dobar odnos sa roditeljima, jer oni u suštini cene njihovo mišljenje i nekada prosto vape za razgovorima sa ocem ili majkom. Problem u našoj sredini je te vrste da je roditeljima konzumiranje alkohola vrlo često društveno prihvatljiva pojava, tako ćete na porodičnoj trpezi često videti i da jedan ili oba roditelja pred decom popiju koju čašicu alkohola i time zapravo daju negativan primer svojim potomcima, smatra dr Vranić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.