CINS: Poslanicima milioni za gorivo na "reč" 1Foto: Beta/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Narodni poslanici koji svojim kolima dolaze u prestonicu na zasedanja parlamenta novac utrošen na gorivo ne pravdaju računima već samo potpisanim izjavama. Ove beneficije koriste i poslanici koji imaju stanove u Beogradu, u čemu sagovornici CINS-a vide malverzacije.

Na nekoliko stotina metara od Narodne skupštine, u centru Beograda, nalazi se trosoban stan bivšeg gradonačelnika Niša i predsednika poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Gorana Ćirića. Novinarima Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) je trebalo tri minuta šetnje od Ćirićevog stana do ulaza u Narodnu skupštinu.

Iako od 2008. godine poseduje stan i garažu blizu radnog mesta, prema istraživanju CINS-a Ćirić je od početka 2016. godine do kraja 2019. od parlamenta naplatio nešto više od 1,5 miliona dinara jer je svojim vozilom dolazio na sednice. Ćirić u Beogradu radi i kao specijalni savetnik u Pošti Srbije.

Na pitanje na osnovu čega je dobijao novac za gorivo kada stanuje u glavnom gradu, Ćirić odgovara da u Niš odlazi „skoro svaki vikend“:

Ćirić tvrdi i da je novac za gorivo dobijao samo za dane kada putuje na sednice. Međutim, po toj računici, Ćirić bi trebalo da je novac uzimao samo ponekad, ali podaci do kojih je došao CINS pokazuju da je ovaj poslanik za godinu dana bio na najmanje 23 sednice skupštinskih odbora a da je novac uzeo za 20 sednica.

Naime, u zvaničnim skupštinskim dokumentima se vidi da se od jula do kraja oktobra 2016. i od maja do septembra 2017. godine ovaj poslanik nalazi na isplatnim listama za dolazak na maltene sve sednice i sastanke odbora kojima je prisustvovao – uključujući Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava. Od tri sednice na kojima Ćirić nije uzeo novac za gorivo, dvema je prisustvovao bez naknade, a na trećoj je naplatu puta prepustio koleginici iz stranke. Pored toga, Ćirić je prisustvovao plenarnim sednicama, za koje je takođe dobijao novac za put.

Nakon što su ga novinari CINS-a pitali za komentar na ove nalaze, Ćirić je prestao da odgovara.

Pored Ćirića, mesto u parlamentu od 2014. ima i poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Darko Laketić. On je dve godine kasnije postao pomoćnik direktora Kliničko-bolničkog centra Dr Dragiša Mišović, a od decembra 2019. taj posao je zamenio mestom asistenta na beogradskom Medicinskom fakultetu.

Premda Laketić već dugo radi u Beogradu, prema skupštinskoj evidenciji prebivalište mu je u Prokuplju. On u tom gradu na svoje ime nema nekretnine, a u prestoničkom naselju Vračar poseduje troiposoban stan, nedaleko od Hrama Svetog Save, kao i omanji lokal u istoj zgradi. Južne vesti su 2018. godine pisale da Laketić naplaćuje gorivo za dolazak u Skupštinu iako su sugrađani tvrdili da ne živi u Prokuplju, a CINS-ova baza pokazuje da je sa putovanjima nastavio i 2019. te da je za četiri godine na osnovu troškova za gorivo dobio 2,9 miliona dinara.

Na vračarskoj adresi je novinarima CINS-a dva puta rečeno da Laketić nije tu, a komšije koje smo sreli su potvrdile da on i supruga tu stanuju. Sam Laketić je u telefonskom pozivu rekao da se nalazi u Prokuplju, ali da na naša pitanja nema komentar.

Princip da poslanici koji imaju stan u Beogradu uzimaju pare za gorivo predsednik nevladine organizacije Koalicija za nadzor javnih finansija, Dragan Dobrašinović, okarakterisao je kao „bedan“.

„Oni se poigravaju, prijavljuju ono što je njima povoljnije na osnovu svojih interesa, tako da to svakako jeste zloupotreba. (…) Oni (zakonski) mogu to da rade, ali time što to rade, oni praktično varaju nadležne organe“, izjavio je Dobrašinović za CINS.

Prema Odluci Administrativnog odbora, narodni poslanici koji svojim kolima putuju u Beograd na sednice i druge skupštinske obaveze imaju pravo da dobiju 15 odsto od cene goriva po kilometru u oba smera.

Ukoliko skupštinska sednica ili rad u radnim telima traju duže od jednog dana, poslanik može u celosti da naplati samo jedan dolazak i odlazak iz prestonice, a za ostale dane za put do 125 kilometara od Beograda (250 km u oba smera), što narodni poslanici često i koriste.

Ceo tekst možete pročitati na sajtu CINS-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari