CINS: Zagađenje vazduha veće nego što zvanični podaci pokazuju 1Foto: Pixabay/SD-Pictures

Već godinama u Srbiji ne postoji realna slika o kvalitetu vazduha, piše Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, obim merenja zagađenja stalno se smanjivao tako da je od 2014. do kraja 2018. većina podataka sa stanica za merenje kvaliteta vazduha bila neupotrebljiva, piše CINS.

Zato su pojedini gradovi označeni kao nezagađeni, a stručnjaci sa kojima je CINS razgovarao smatraju da bismo pravu sliku zagađenja imali tek kada bi sve stanice radile.

Crveno selo. Ovako se u dve reči može opisati Radinac – mesto na oko 15 minuta vožnje od centra Smedereva.

Zidovi kuća, klima uređaji, antene, bandere – sve što je nekada bilo belo obojeno je u bakarnu, tamnocrvenu boju. I to ne voljom žitelja – za izgled sela zaslužna je Železara.

Crvena kiša predstavlja otpadnu vodu kompanije HBIS GROUP Serbia Iron & Steel, poznatije kao Železara.

Ova kiša loše utiče na zdravlje, baš kao i čelična prašina, kako u ovom kraju nazivaju opiljke teških metala i ruda koje izbacuje industrijski kompleks, objašnjava Vladimir Milić (33), jedan od retkih meštana Radinca koji o ovome javno govori.

„Grlo boli, grebe, mučnina neka u stomaku se dešava. Kad krene ta crvena kiša gledamo da nismo napolju. Bežimo, zatvaramo se po sobama. Isto je i sa čeličnom prašinom – ona je nemoguća, ulazi u oči, usta, nos, uši. Ulicom morate da idete zatvorenih očiju“, priča Milić.

On i porodica na pijaci ne kupuju voće i povrće uzgajano ovde, već samo iz udaljenih sela.

Ceo tekst pročitajte na sajtu CINS-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari