Do 2000. godine Šabac se nije mogao pohvaliti čistoćom svojih ulica i održavanjem javne higijene, ali su poslednjih godina izdvajanja iz budžeta znatno povećana. Tako je prošle godine u tu namenu dato 60 miliona, a ove godine biće izdvojeno 89 miliona dinara. Nabavljena su nova vozila, autocisterne, čistilice… JKP „Stari grad“ odnosi smeće sa 230 gradskih ulica, kao i iz oko dvadesetak sela, što je dnevno više od 80 tona raznog smeća i otpada.
– Prošle godine kupili smo četiri nova vozila, a ove godine planirali smo nabavku još četiri. Posle dužeg vremena dobili smo cisternu za pranje ulica i čistilicu, a ove godine dobićemo još dve cisterne. Za poslednje četiri godine broj zaposlenih je na istom nivou, ali veći obim posla se savlađuje uz pomoćmehanizacije. Tako, na primer, jedna čistilica zamenjuje pet čistača. Međutim, mi ne možemo da očistimo grad koliko građani mogu da ga zaprljaju. Bacaju se plastične kese iz zgrada, parkiraju automobili na zelene površine i, što je najgore, čak i kamioni i autobusi, a njima nije mesto u gradu – kaže Zoran Marković, direktor JKP „Stari grad“.
Izgradnjom regionalne deponije u Sremskoj Mitrovici biće promenjen režim rada, počev od sakupljanja do sortiranja otpada. Markovićpodseća da se u Evropskim zemljama reciklira 60-70 odsto i više otpada, dok je kod nas taj procenat zanemarljiv.
Procenat naplate iznosi 64 odsto, što odgovara republičkom proseku. Mesečno se fakturiše 6,2 miliona dinara, dok se naplati četiri miliona dinara. Prosečno za odnošenje smeća jedno domaćinstvo plaća 240 dinara, a ukupno JKP „Stari grad“ brine se o 26.200 domaćinstava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.