Iako slove za duhovite ljude i imaju jedinstvenu Čivijačku republiku Šapčani se nisu proslavili za Prvi april-međunarodni dan šale. U neka ranija vremena štampano je i specijalno izdanje lista Čivija, ali se ove godine malo ko setio da se javno oglasi povodom toga. Grupa entuzijasta i već godinama neguje radio emisiju „Dobro veče, Čivijaši“, ali ona već duže vreme nije na programu Radio Šapca kao javnog preduzeća.

Iako slove za duhovite ljude i imaju jedinstvenu Čivijačku republiku Šapčani se nisu proslavili za Prvi april-međunarodni dan šale. U neka ranija vremena štampano je i specijalno izdanje lista Čivija, ali se ove godine malo ko setio da se javno oglasi povodom toga. Grupa entuzijasta i već godinama neguje radio emisiju „Dobro veče, Čivijaši“, ali ona već duže vreme nije na programu Radio Šapca kao javnog preduzeća. Jedan od osnivača ove emisije Rade Đergović, koji već četiri decenije sarađuje sa brojnim medijima objavljujući aforizme, kratke priče, basne, kaže da se pomalo izgubio „čivijaški duh“. Ozbiljnost i teškoće sa kojima se suočava većina stanovništva učinili su svoje, ali za humoriste ova politička situacija je puna inspiracija. Tako je u lokalnom listu Šabačka revija Đergović objavio aforizam: „Ne može svaka budala da bude poslanik/ministar/.Broj mesta je ograničen.“ Ovaj list povodom Prvog aprila objavio je i predlog za novu vladu Srbije uz poruku „Samo nam oni mogu pomoći“, sa ličnostima iz muzeja voštanih figura. Tako su se tu našli Merlin – kao kandidat za ministra nauke, Bin Laden – kao premijer, Merlin Monro – ministarka za socijalna pitanja, Čarli Čaplin – ministar za kulturu, Herkul Poaro- ministrar policije, Hari Poter – ministar finansija…
Inače, ‘Čivija’, list za humor i satiru počeo je da izlazi još davne 1906, ali se u poslednje vreme štampa jedanput godišnje, povodom „Čivijade“. Ovaj „belosvetski vašar humora i satire“, kao višednevna i dobro posećena manifestacija pred ili u vreme čuvenog šabačkog vašara, organizuje se od kraja šezdesetih godina. Međutim, zbog pojedinih napisa i karikatura kao aluzija na nacionalizam list Čivija je zabranjen 1972. godine, a time i „Čivijada“. Tek 1990. obnovljena je ova manifestacija a za predsednika je izabran Dušan Kovačević. Poslednje dve godine za predsednike su birani glumci: Jelisaveta Sablić i Bogoljub Mitić-Đoša. Međutim, njihova uloga završava se samo inauguracijom i predstavom u Šabačkom pozorištu. Između toga malo ko se bavi „čivijom“, barem na javan način.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari