Uprkos kampanjama za zaštitu civila u ratnim zonama, napredak je postepen, a neuspeh očigledan na mnogim mestima u svetu, ocenio je koordinator UN za vanredne situacije Džon Holms.
Holms je Savetu bezbednosti UN rekao da u mnogim oblastima, poput Darfura, Somalije ili Avganistana UN „ne uspevaju da pomognu žrtvama“.
Uprkos kampanjama za zaštitu civila u ratnim zonama, napredak je postepen, a neuspeh očigledan na mnogim mestima u svetu, ocenio je koordinator UN za vanredne situacije Džon Holms.
Holms je Savetu bezbednosti UN rekao da u mnogim oblastima, poput Darfura, Somalije ili Avganistana UN „ne uspevaju da pomognu žrtvama“. „Lako je pričati, efikasne akcije su teže – rekao je Holms i dodao da postoje poboljšanja koja će na duže staze imati efekta, uključujući rad Međunarodnog krivičnog suda, kao i mirovne misije koje štite civile.
Statistike su i dalje užasne, kaže Holms. U Somaliji je u periodu od marta do maja, u sukobima u Mogadišu poginulo preko 400 civila, a ranjeno 700. U Avganistanu 18 dece je poginulo u napadima pobunjenika i multinacionalnih snaga. Prvia tri meseca 2007. godine, 700 civila je poginulo, a više od 1.200 je ranjeno. Samo ove nedelje, u bombaškom napadu na džamiju poginulo je preko 200 civila, dodao je Holms. Nisu sva ubistva slučajna. Civili su često mete milicije u Darfuru i Čadu, kao i u Iraku i Kongu. Previše često je i silovanje oružje rata – što se najbolje vidi u BIH, Ruandi, Liberiji, Kongu i Darfuru, dodao je on. „Preživeli ostaju sa užasnim psihičkim i fizičkim ožiljcima“, rekao je Holms i dodao da je u Kongu 2005. i 2006. godine prijavljeno 27.000 seksualnih napada, dok je u martu i aprilu ove godine prijavljeno 6.000 slučajeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.