Ruski zvaničnici oštro su juče kritikovali pretnje i poziciju koju je Unija zauzela tokom samita u Briselu, ističući da je saopštenje evropskih lidera neuravnoteženo. „Prirodno je da ne možemo da se složimo sa brojnim neuravnoteženim saopštenjima u končanoj deklaraciji sa samita koja se odnose na Rusiju“, navodi se u saopštenju ruskog ministarstva inostranih poslova.
Ruski zvaničnici oštro su juče kritikovali pretnje i poziciju koju je Unija zauzela tokom samita u Briselu, ističući da je saopštenje evropskih lidera neuravnoteženo. „Prirodno je da ne možemo da se složimo sa brojnim neuravnoteženim saopštenjima u končanoj deklaraciji sa samita koja se odnose na Rusiju“, navodi se u saopštenju ruskog ministarstva inostranih poslova. „Glavna stvar jeste u tome da su oni koji osuđuju Moskvu u manjini, dok je većina zemalja EU pokazala odgovoran pristup i potvrdila svoje namere da dalje razvija partnerske odnose sa Rusijom“, navodi se dalje u saopštenju.
Ruski predstavnik u EU Vladimir Čizov ocenio je da je ovakav politički signal iz EU pogrešan, čak i nekorektan“ i dodao da nije iznenađen što je EU odbacila opciju uvođenja sankcija. „Isuviše EU zavisi od nas. Rusija i Unija su omeđene da budu bliski partneri u budućnosti.“ Takođe, predstavnik Kremlja u NATO Dmitrij Rogozin optužio je SAD zato što nagovara Poljsku i druge baltičke države da zagovaraju oštrije sankcije protiv Rusije. „Jasno je ko je gubitnička strana“, dodao je Rogozin. „Te zemlje deluju kao advokati Vašingtona u liniji potkopavanja panevropske saradnje“.
Naime, preteći da će odložiti pregovore o političkom i ekonomskom sporazumu, EU je još jednom upozorila Rusiju da što pre povuče svoje trupe sa pozicija u Gruziji. Ishod samita odražava zauzimanje oštre linije Britanije i drugih istočnoevropskih zemalja prema Moskvi. Ipak, evropska zavisnost od ruske nafte i gasa sprečila je čelnike EU da se saglase o uvođenju sankcija Rusiji.
„Mislim da smo ipak na kraju pronašli izvanredan kompromis, sa jasnom porukom da želimo da sačuvamo dobre odnose sa Rusijom, zarad biznisa“, izjavila je nemačka kancelarka Angela Merkel. Tokom četvoročasovnog sastanka, evropski lideri naložili su birokratama u EU da obave analizu alternativnih energetskih izvora ne bi li se smanjila energetska zavisnost od Rusije, koja snadbeva trećinu isporuka nafte EU i nekih 40 odsto prirodnog gasa.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi najavio je posetu Moskvi za naredni ponedeljak kada će razgovarati sa ruskim rukovodstvom.
Bušova administracija pozdravila je potez EU. „Ovaj izuzetan samit evropskih lidera pokazuje da Evropa i SAD čvrsto stoje iza teritorijalnog integriteta i suvereniteta Gruzije“, navodi se u saopštenju sekretara za štampu Bele kuće Dane Perino.
UN su spremne da pomognu u rešavanju gruzijske krize, izjavio je generalni sekretar UN Ban Ki Mun. S druge strane, Kina je pozvala Rusiju i Gruziju da dijalogom reše sukob i odbila da zauzme bilo čiju stranu. Ruski premijer Vladimir Putin izjavio je juče, tokom posete Uzbekistanu, da će Rusija mirno odgovoriti na povećanje brodova NATO u Crnom moru bez bilo kakve histerije. Odgovarajući na pitanje novinara koju vrstu odgovora planira Rusija, Putin je rekao: „Videćete“. Rusija učestalo u poslednje vreme izražava zabrinutosti da je NATO grupisao isuviše mnogo brodova u Crnom moru. Zvaničnik Ministarstva spoljnih poslova Andrej Nesterenko kaže da se u Crnom moru trenutno nalaze dva američka, jedan poljski, španski i nemački brod.
Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov sastao se juče sa svojim turskim kolegom Alijem Babakanom. Dvojica zvaničnika razgovarali su o gruzijskoj krizi i trgovinskim sporovima dveju zemalja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.