Pre nešto više od mesec dana, vozač nasilnik na pešačkom prelazu izleteo je iz automobila i rukama počeo da udara starijeg čoveka. Ovog leta, čovek star 36 godina šetao je u Beogradu sa suprugom i bebom u kolicima kada ga je napao vozač automobila koji je pokušao da se parkira. Danas je u saobraćaju napadnut i član udruženja Krokodil.
Organizacija Krokodil na Instagramu je obavestila javnost da je njihov član Milan Adnađ napadnut danas u saobraćaju i zatražila pomoć da se otkrije identitet osobe koja ga je jutros teško pretukla.
Milena Berić, izvršna direktorka udruženja Krokodil, za N1 kaže da je Milan Adnađ dok je izlazio sa parking mesta primetio vozilo koje se velikom brzinom kretalo ka njemu te je rukom dao znak vozaču tog vozila da uspori tj. stane kako bi uspeo da se isparkira, nakon čega je vozač tog vozila izašao i počeo da uništava Milanov automobil – otkinuo je obe brave, polomio brisače i retrovizor.
„Milan je nokautiran i potom šutiran dok je ležao onesvešćen na podu, a telefon s kojim je pokušao da fotografiše vozilo nasilnika otet je i slomljen. Počinilac je pobegao s lica mesta, a radi se o krupnijem crnomanjastom muškarcu 30-ak godina starosti“, kaže ona.
Dodaje da je Milan pola dana proveo u urgentnom centru, nakon čega je ponovo otišao da da izjavu u stanicu policije.
„Informacija koju je uspeo da dobije posle višesatnog razgovora jeste da se auto vodi na žensku osobu. Mi smo alarmirali sve kontakte koje smo imali u želji da se što pre pronađe identitet osobe kako bi Milan postupio sa advokatom kako bi ga tužio po privatnoj osnovi“, kaže Berić.
Podsetila je da su u prostorije Krokodila pre mesec i po dana upali ruski ili beloruski državljani dok su zaposleni bili tu.
„Evo do današnjeg dana mi nemamo informaciju ko je to počinio. Naš prostor je više puta bio vandalizovan – desetina puta. Nijedan jedini put se nije desilo da mi znamo počinioce da možemo bilo šta dalje da uradimo što zakon nalaže, a Ustav nam garantuje određena prava. Dakle, mi govorimo o desetinama slučajeva koji su prijavljeni i procesuirani. Činjenica je da predstavnici vlasti i svih ovih službi dođu i potrude se da u komunikaciji sa nama pokažu da oni rade svoj posao. To jeste, ali u suštini mi rezultate zapravo ni jedan, evo sad mogu reći, ni jedan jedini put nismo imali i u ovom slučaju bih ja jako volela da vidim, jer mi imamo registraciju i ja verujem da je ovo dosta lako da se uradi jer ovde se ne tiče Krokodila, niti bilo čega što mi radimo, niti politike, niti ideologije. Mi ovde govorimo o kulturi nasilja u realnom životu, koja ako se ne sankcioniše, ona se na neki način legitimizuje i to je veliki, veliki problem“, rekla je Berić.
Istakla je da od prošle godine svi nosimo kolektivnu traumu i da ne postoji strateško rešavanje problema nasilja.
„Država, iako su pokušali neke male ušminkane stvari da urade s nekim platformama i tako dalje, ne postoji strateško rešavanje problema nasilja koje pre svega se tiče i medija, rialiti programa, pa sve do narativa, kako, na koji način se javne ličnosti obraćaju ljudima, političari. Dakle, smatram da je jako važno da država sistemski i strateški se suoči sa ovim problemom, a takođe ja želim da kažem da kultura nasilja nije nešto što postoji poslednju godinu, dve, tri dana. Mi 30 godina posle ratova imamo istraumirano društvo koje se ne suočava s prošlošću i ne rešava probleme“, navela je Berić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.