Čomić: Nacrt zakona na oceni u Savetu Evrope 1Foto: Medija centar

Savet Evrope je, na naš predlog, obavio proceduru izbora eksperta za analizu i ocenu nacrta zakona o istopolnim zajednicama. Sad smo u očekivanju te ocene i njihovih komentara, te nakon što se razmene te informacije, uz prilog ekspertskog mišljenja, procedura usvajanja zakona se dalje nastavlja – ističe za Danas ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.

Osim najavljenog usvajanja zakona o istopolnim zajednicama, koji je izazvao najviše reakcija u javnosti, trebalo bi da budu usvojeni i zakoni o rodnoj ravnopravnosti i o zabrani diskriminacije. Prema najavama ministarke Čomić, ovi zakoni bi mogli da budu usvojeni pre letnje pauze Narodne skupštine. Prethodno treba da prođu Vladu Srbije, koja predloge zakona šalje parlamentu na usvajanje.

Što se tiče zakona o istopolnim zajednicama, protiv njegovog usvajanja su konzervativne partije, poput pokreta Dveri, Srpske pravoslavne crkve, kao i „212 srpskih intelektualaca“, među kojima su reditelj Emir Kusturica i muzičar Bora Čorba. Oni se protive usvajanju ovog zakona jer smatraju da se njime izjednačavaju brakovi sa istopolnim zajednicama.

Ministarka Čomić je juče za TV Prva istakla da je „laž“ argument onih koji se protive zakonu o istopolnim zajednicama, da on znači „brak i usvajanje dece“.

– Treba razgovarati o činjenicama sa onima koji su protiv tog zakona, jer je laž argument da taj zakon znači brak i usvajanje dece. To je ljudski zakon u kome ima života, a Srbija je spremna da kaže da svi građani imaju ista prava – rekla je Čomić za televiziju Prva.

Nakon protivljenja „212 srpskih intelektualca“, usledila je podrška preko 1.600 umetnika, doktora i novinara usvajanju zakona o istopolnim partnerstvima. Takođe, peticiju da se u Srbiji donese zakon o građanskom partnerstvu kojim bi se regulisala istopolna partnerstva do sada je potpisalo više od 10.000 ljudi.

Ministarska Čomić je za TV Prva rekla i da je važno da se poštuju ljudska prava da bi Srbija pristupila Evropskoj uniji.

– Da bismo odobrovoljili Brisel, treba da se setimo reči ‘čojstvo’, odnosno, treba da radimo na kulturi i vladavini ljudskih prava, a u tome i mediji treba da učestvuju i da pruže informacije o tome ko šta sme i šta ne sme, jer je to suština vladavine prava – navela je Čomić i dodala da je problem što mnogi mediji imaju „političke agende“, ali o tome, kako je ocenila, „ne sme da govori“.

Mihajlović: Srbija u svetskom vrhu po rodnoj ravnopravnosti

Potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović saopštila je juče da se, prema poslednjem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, Srbija nalazi na 19. mestu od 156 rangiranih država kada je reč o poštovanju rodne ravnopravnosti, što je napredak od 20 mesta u odnosu na prethodni izveštaj. Mihajlović je navela da je Srbija jedna od pet zemalja koje su ostvarile najveći napredak kada je rodna ravnopravnost u pitanju, i da je bolje rangirana od svih zemalja u regionu, s obzirom da je Slovenija zauzela 41. mesto na listi, Hrvatska 45, Crna Gora 48, Severna Makedonija 73, a Bosna i Hercegovina 76. Prema izveštaju Svetskog ekonomskom foruma, najbolje rangirane su nordijske zemlje Island, Finska, Norveška i Švedska, dok Sjedinjene Američke Države zauzimaju 30. mesto na listi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari