Romska zajednica je ravnopravna sa drugim manjinskim i sa većinskom zajednicom u Srbiji i važno je da iskoristimo resurs koji oni predstavljaju zato da bi zajedno izgradili dobru budućnost, kako za Rome, tako i za sve druge u Srbiji, izjavila je danas ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić.
„To je veliki posao i ne možemo drugačije nego dijalogom da dođemo do rešenja i do rezultata tog posla“, rekla je Čomić novinarima povodom društvenog dijaloga „Ekonomsko osnaživanje Roma i ciljevi održivog razvoja u Srbiji“, koji se održava u Palati Srbija.
Čomić je rekla „ništa o Romima bez Roma za stolom“.
Ona je navela da će se na društvenom dijalogu „Ekonomsko osnaživanje Roma i ciljevi održivog razvoja u Srbiji“ govoriti o ciljevima održivog razvoja, o svim planovima, predlozima, komentarima, idejama za ekononomsko snaženje Roma, za izlazak romske zajednice iz siromaštva.
„Taj dijalog, uz podršku Saveta Evrope, u saradnji sa civilinim društvom, želimo da pretvorimo u stalni dijalog kojim ćemo izgraditi budućnost 2030. za uključenu romsku zajednicu u Srbiji na način kako to Romi kažu da treba“, rekla je Čomić.
Ona je ukazala da je jedan od poslova Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog
izrada Strategije za uključenje Roma „gde će nastaviti sa idejom da se u svim sektorima u državi, kada se govori o razvoju Srbije, pita i romska zajednica“.
Zamenica šefa Kancelarije Saveta Evrope u Srbiji Nadia Ćuk rekla je da su Romi i Romkinje žrtve diskriminacije u svim oblastima života počev od obrazovanja, zapošljavanja, stambene, socijalne politike i da nisu uključeni u kreiranje javnih politika.
„Tu se stvara začarani krug. Pošto ne učestvuju u stvaranju javnih politika ne mogu ni da utiču na neka rešavanja iz ovih oblasti“, rekla je Ćuk.
Ona je ocenila da bi zbog toga trebalo podržati aktivnosti i napore Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i svih drugih koji su usmereni na osnaživanje Roma i stvoriti inkluzivno, prosperitetno društvo.
Ćuk je istakla da bi posebno trebalo obratiti pažnju na ekonomsko jačanje Roma, na njihovo uključivanje u kreiranje lokalnih javnih politika.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Dalibor Nakić rekao je da veliki broj Roma živi ispod granice siromaštva, da je prosečan životni vek Roma znatno kraći u odnosi na prosečni životni vek ostatka populacije, i da Romi spadaju u jednu od najdiskriminisanijih kategorija stanovništva.
On je rekao da ih raduju napori koje država poslednjih godina ulaže da bi se unapredio položaj Roma, kao i da su ostvareni određeni rezultati i da „romska zajednica krupnim koracima ide ka boljoj i svetlijoj budućnosti“.
Nakić je istakao da je izuzetno značajno ekonomsko osnaživanje Roma, jer napredak u toj oblasti povlači napredak i u drugim segmentima, kao što su obrazovanje, stanovanje, zdravstvena i socijalna zaštita i utiče na podizanje životnog standarda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.