Čovečanstvu je ostalo manje od 15 godina da uvođenjem novih tehnologija preduzme mere za sprečavanje klimatske katastrofe, navodi se u još neobjavljenom trećem delu izveštaja Ujedinjenih nacija (UN) o klimi čije delove danas citira „Fajnenšel tajms Dojčland“. Ukoliko se najkasnije do 2020.

Čovečanstvu je ostalo manje od 15 godina da uvođenjem novih tehnologija preduzme mere za sprečavanje klimatske katastrofe, navodi se u još neobjavljenom trećem delu izveštaja Ujedinjenih nacija (UN) o klimi čije delove danas citira „Fajnenšel tajms Dojčland“. Ukoliko se najkasnije do 2020. godine emisija štetnih gasova suštinski ne smanji, zagrevanje Zemljine kugle dostići će takve razmere da promene više neće biti moguće. Navodi se da bi u tom slučaju moglo da počne topljenje ledenih masa na Grenlandu kao i da bi mogla nepovratno da se poveća kiselost vode u okeanima.
Da bi se sprečila klimatska katastrofa, potrebno je da se širom sveta do 2030. godine u razvoj novih tehnologija koje ne uvećavaju emisiju ugljen-dioksida uloži oko 12,6 biliona evra, navodi se u nacrtu izveštaja UN. Istovremeno se navodi da ugljen-dioksid, čija je emisija najveća u industrijski razvijenim zemljama, nije jedini problem. Ubuduće mora drastično da se smanji i količina metana i diazot monoksida u atmosferi. Količina štetnih gasova u vazduhu mora, prema navodima stručnjaka u izveštaju UN koji će biti objavljen tek u maju, da se smanji na nivo koji će obezbediti da se globalna temperetura poveća u najgorem slučaju za dva stepena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari