Nećemo pristati na strah, prirodno je plašiti se, ali kada odlučite da se ovim bavite, nema mesta za strah već za solidarnost i podršku, poručila je danas direktorka organizacije CRTA Vukosava Crnjanski na otvaranju konferencije „Građani imaju moć“, u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Crnjanski i organizacija CRTA, kao i istraživački portal KRIK, našli su se u izveštaju Evropskog parlamenta (EP) nakon što su ih verbalno napali poslanici vladajuće koalicije u Skupštini Srbije.
Na pitanje moderatorke konferencije novinarke Danice Vučenić da li je brutalnost tog napada bila očekivana od „zarobljene države“, Crnjanski je odgovorila potvrdno.
„Reakcija EP i međunarodne zajednice pokazala je da postoje granice na čiji prelazak oni neće pristati, iako mi aktivisti ne možemo da se oslanajmo samo na međunarodnu zajednicu. Ovde je reč o pravu na aktivizam i pravo građana i aktivista da se bore protiv korupcije“, ocenila je Crnjanski.
Poručila je da nije važna CRTA, već uzbunjivači poput Aleksandra Obradovića i Marije Lukić, kao i lokalne aktivističke organizacije, poput Crvenih bedževa iz Smedereva i Odbranimo Teslu iz Pančeva.
„Važno je da pokažemo da se ne plašimo i da stojimo uz građane“, zaključila je Crnjanski.
Konferencija „Građani imaju moć“, koju je podržao USAID, posvećena je debati o unapređenju položaja aktivista i pitanju kako ohrabriti građane da im se priključe u borbi za bolju i pravedniju zemlju.
Za Igora Bandovića iz BCBP uspeh lokalnih aktivističkih inicijativa govori da je to jedna vrsta samoodbrane građana od nefunkcionisanja institucija.
„To da li one mogu da ostvare uspeh na višem nivou, zavisi od solidarsnosti među aktivistima. Mislim da toga ima sve više ima, jer u uslovima zarobljene države, kakvu imamo, građani se sve više okreću sebi, solidarnosti, i mislim da će toga biti sve više“, ocenio je Bandović.
Mladen Jovanović iz niške Nacionalne koalicije za decentralizaciju upozorio je da, koliko god da se „digne buka“ na lokalu, aktivisti na kraju obično ostanu sami i u sudskim postupcima, zbog čega je važna podrška.
„Vlast stvara svoje paralelno društvo, opoziciju i nevladine organizacije, ali je najopasniji ‘nezainteresovan građanin’, i zato je važno da zaštitimo onog ko podigne glavu na lokalu i kaže da nešto nije u redu“, kazao je Jovanović.
On veruje da je trenutno najvažnije podržati dve aktivistkinje koje su na lokalnim izborima u Kosjeriću našle dokaze koji ukazuju da su glasale „mrtve duše“.
Ana Toskić Cvetinović iz organizacije Partneri Srbija upozorila je da se danas institucije države koriste kao mehanizam borbe protiv građana.
„Naša uloga je da pokušamo da podržimo pojedince ili grupe i da omogućimo ravnopravnost strana“, zaključila je Toskić Cvetinović.
Svo četvoro sagovornika složili su se da su prirodni partneri aktivista građani i mediji, dok su Jovanović i Toskić Cvetinović istakli da to mogu biti i političke partije, sve dok „dele iste vrednosti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.