Prvi put od početka rata u Iraku prodaja crvenih ruža dosegla je predratni nivo. Uoči Dana zaljubljenih, izlozi prodavnica u Bagdadu bili su puni crvenih plišanih medvedića i veštačkih ruža. Prethodnih godina, kada je sektaško nasilje bilo u jeku, a milicija i islamistički fundamentalisti kontrolisali ulice, bilo je nezamislivo obeležiti praznik koji se na ovim prostorima smatrao zapadnjačkim, neislamskim slavljem.
Kako su Iračani ove godine proslavili Dan svetog Valentina najbolje ilustruje činjenica da je većina prolaznika na ulicama Bagdada nosila crvene majice i jakne, kao i ženske marame iste boje.
Dana Navzad, vlasnik cvećare Alvija rouz, rekao je da je posao ove godine „bio najbolji od rata“, budući da su prihodi dvostruko uvećani u odnosu na prethodne godine. On je naglasio da je ovo prvi put da su cifre dosegle predratni nivo. Navzad ruže, uvezene iz Sirije, Jordana, Libana, Turske i Irana, prodaje za oko šest dolara. Za buket je potrebno izdvojiti 300 dolara. „Praznik svetog Valentina svi slave, i siromašni i bogati“, kazao je.
Ipak, Dan zaljubljenih nije bio radostan praznik za sve. Zaid Kamil (21) rekao je da je na Dan zaljubljenih čekao devojku u koju je zaljubljen već 17 meseci, a kada se pojavila, predao joj je crvenog plišanog medvedića kojeg joj je kupio za tu priliku: „Ona ga je uzela i rekla da će ga dati nekom drugom. Sada ću otići kući sam i slomljenog srca“.
Na praznik svetog Valentina veliki broj porodica posetio je društvene klubove, poput Kluba lovaca, a devojčice i dečaci su se okolo šetali u odeći koja je ličila na uniformu, budući da su svi bili u crvenom, dok su didžejevi puštali popularne arapske ljubavne pesme. Čak su irački političari bili deo svečane atmosfere u ratom razorenom gradu. Ali al Dabah, portparol vlade, rekao je na iračkoj radio stanici da je nekada imao naviku da kupuje svojoj supruzi poklone na Dan Kupidona, ali da taj luksuz više nije mogao da priušti kada je zaplovio političkim vodama.
Iračka radio stanica Demozi FM ceo program na Dan svetog Valentina posvetila je romantici i zaljubljenima. Ahmed Ali Salihi, producent radio stanice, rekao je da je ceo program promenjen i da pojedini slušaoci nisu otišli na posao da bi uživali u prenosu. „Puštali smo ljubavne pesme koje Iračani vole i koje su im poznate, kao što su na primer hitovi Vitni Hjuston i Maraje Keri“.
Ala Kdhum, vlasnik tezge sa plišanim medvedićima koje uvozi iz Sirije, Jordana i Turske, izjavio je da nekada nije mogao da donese ove igračke u zemlju zbog sankcija koje je Zapad uveo režimu Sadama Huseina. Odgovarajući na komentare žestokih kritičara koji se protive proslavi zapadnjačkog praznika u muslimanskoj zemlji, postavio je retoričko pitanje sveštenicima da li bilo ko na svetu prezire ljubav.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.