Republički komesar za izbeglice Vladimir Cucić izjavio je za RTS, povodom 25.godišnjice hrvatske akcije „Oluja“, da su najveći gubitnici oni koji proteraju svoj narod i dodao da se od više od 200.000 proteranih Srba, u Hrvatsku i delom u BiH, vratitilo nekih 70.000 i da je sve više izvesno da će to biti sve.
„Hrvatska je u ovom slučaju veliki gubitnik, pusta zemlja nikome ne treba“, ocenio je Cucić. Govoreći o povratku imovine i poljoprivrednog zemljišta izbeglih, Cucić navodi da je u BiH ta restitucija bila gotova u periodu od 3-4 godine posle rata. To je, kaže, jedan dobar primer kada međunarodna zajednica nešto stvarno želi da uradi.
„Što se Hrvatske tiče, najveći problem i dalje ostaju stanarska prava koja su, sve je očiglednije, nepovratno izgubljena“, napominje Cucić.
Izbegli se zbrinjavaju u Srbiji u okviru Regionalnog stambenog programa, a Cucić navodi da je od početka godina otvoreno 16 zgrada, dok će se narednih dana podeliti ključevi za 169 porodica u Temerinu.
Komesarijat za izbeglice: Najtužniji dan
Dan kada je tokom vojne akcije „Oluja“ iz krajeva Hrvatske, u kojima su vekovima živeli, proterano više od 250.000 Srba je dan za sećanje i tugu, za parastose i paljenje sveća za više od 1.700 poginulih i nestalih, od kojih se za 770 ni dan danas ne zna šta se sa njima desilo i gde im je grob, saopštio je danas Komesarijat za izbeglice i migrante.
Ocenjujući da je to jedan od najtužniih događaja u modernoj istoriji, Kpmesarijat konstatuje da se ni posle četvrt veka od akcije Oluja, nije mnogo odmaklo u uspostavljanju klime poverenja, pre svega zbog činjenice da se Srbima proteranim iz Hrvatske ni posle toliko godina ne priznaju njihova imovinska i druga prava, a onaj mali broj njih koji se vratio, živi u atmosferi nacionalne netrpeljivosti.
Uprkos tome što Srbi u Hrvatskoj danas imaju i svoje predstavnike u Vladi i Saboru, ostala su nerešena brojna pitanja: nije obnovljena uništena imovina, nije vraćeno oduzeto poljoprivredno zemljište srpskim vlasnicima, Republika Hrvatska nije sprovela Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina kojim se Srbima garantuje proporcionalna zastupljenost i zapošljavanje u organima državne uprave, policiji, pravosuđu i drugim javnim institucijama, nisu isplaćene penzije.
Komesarijat za izbeglice i migracije je svih ovih godina radio kako na stambenom zbrinjavanju tako i ekonomskom osnaživanju izbeglica i interno raseljernih lica i zahvaljuje se svim donatorima i međunarodnim organizacijama na dodeljenim sredstvima za rešavanje stambenih potreba izbeglica Pomen žrtvama biće održan 5. avgusta u 11 sati u Crkvi svetog Marka u Beogradu kao i u mnogim mestima širom Srbije, najavljuje se u saopštenju Komesarijata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.