Ako neko misli da će da nas utiša i smiri, grdno je pogrešio, zato što nas je ovo učvrstilo u nameri da svakog 24. u mesecu pišemo o tome šta se zbivalo u Savamali i da tražimo odgovore, izjavio je danas FoNetu glavni i odgovorni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk, povodom kazne od 300.000 dinara koja im je izrečena presudom Višeg suda.
Sigurno ćemo se žaliti Apelacionom sudu, a ako bude potrebno podnećemo i ustavnu žalbu, najavio je Ćulibrk, reagujući na presudu kojom je NIN osuđen po privatnoj tužbi ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića za tekst „Nebojša Stefanović glavni fantom iz Savamale“.
Ako ništa ne budemo mogli da rešimo u Srbiji, ići ćemo i do Strazbura, istakao je Ćulibrk.
On je potvrdio da je NIN obavešten o novčanoj kazni u iznosu od 300.000 dinara, uz koju će morati da plati i sudske troškove i zateznu kamatu, počev od 29. novembra kada je održano prvo i jedino ročište.
Ćulibrk je rekao da ga je fascinirala brzina kojom je ceo spor okončan, s obizirom da je to bila privatna tužba gradjanina Nebojše Stefanovića.
On je ukazao da osam meseci posle rušenja u Savamali nema nikakvih pomaka u istrazi tog slučaja, dok je Stefanovićeva privatna tužba protiv NIN rešena za samo četiri meseca.
„Nadam se da će ova efikasnost pravosuđa postati praksa u Srbiji i da će i drugi ljudi, čiji sporovi traju godinama i decenijama, sada moći da očekuju efikasno i brzo završavanje sporova“, rekao je Ćulibrk.
On ocenio neosnovanom presudu Višeg suda, u kojoj se navodi da je NIN povredio ugled i čast Nebojše Stefanovića i da mu je naneo duševnu bol.
„Mi protiv građanina Nebojše Stefanovića apsolutno nemamo ništa. Imamo protiv ministra policije i imaćemo sve dok se ne utvrdi ko je sa fantomkama na glavama rušio u noći 24. i 25. aprila i ko je kriv što do dan danas mi ne znamo ništa o tome“, precizirao je Ćulibrk.
Prema njegvim rečima, NIN je sada samo učvršćen u nameri da svakog 24. u mesecu piše o tome šta se zbivalo u Savamali i da traži odgovore.
„Ako Nebojša Stefanović nije glavni fantom u Savamali, a ko je onda? Nećemo prestati da postavljamo to pitanje sve dok se ne bude utvrdilo ko je te noći rušio i ko nije reagovao da spreči“, napomenuo je Ćulibrk.
On je podsetio da se niko nije zapitao šta je sa duševnom boli građana koji su u 24. i 25. aprila uporno zvali policiju i tražili pomoć.
Duševna bol tih građana je sigurno bila mnogo veća od duševne boli ministra, rekao je Ćulibrk i ukazao da se policija i dan danas ne odaziva na apele da se utvrdi ko je i zašto rušio u Savamali.
Ćulibrk je uočio i da se iz 29 stranica obrazloženja presude Višeg suda može pogrešno zaključiti da je NIN optužio Nebojšu Stefanovića da je organizovao i predvodio rušenje u Hercegovačkoj.
„Ne, on je kriv zato što policija nije ništa uradila. Nismo mi njega optužili zato što je on nešto uradio, nego zato što policija nije ništa uradila“, objasnio je Ćulibrk.
Njemu se čini da je u ovom slučaju „nečinjenje u skoro istoj ravni zločin kao i kod onih koji su rušili te noći pod fantomkama“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.