Novinar Slavko Ćuruvija je bio duže vreme predmet interesovanja službe bezbednosti i primene operativnih mera i radnji, izjavio je danas u Specijalnom, tokom svedočenja, nekadašnji šef novosadskog centra Državne bezbednosti Aleksandar Gak, prema čijim rečima je Čuruvija tajno praćen i pre ubistva 11 aprila 1999. godine.
Gak je na suđenju za ubistvo vlasnika i urednika Dnevnog telegrafa i Evropljanina rekao da je nalog za tajno praćene Čuruvije u aprilu te godne potpisao tadašnji šef beogradskog centra DB, optuženi Milan Radonjić, koji je postavljen na to mesto nekoliko dana pre ubistva.
Prema rečima Gaka, Radonjić je to uradio na osnovu obaveštenja rukodvostva beogradskog centra DB, koje ga je izvestilo da postoji informacija kako će se Ćuruvija sresti sa nekim bezbednosno interesantnim Amerikancem.
Gak je rekao da je bio u radnoj grupi koja je posle petooktobarskih promena uzela izjave od pripadnika DB koji su tajno pratili Ćuruviju na dan ubistva, jer javna bezbednosti nije mogla da ih uzme, kao i da nije video ništa nelogično u njihovom postupanju.
U optužnici se tvrdi da je praćenje organizovao Radonjić kako bi podatke zloupotrebio i dostavio ih neposrednim izvršiocima, za šta su okrivljeni Ratko Romić i Miroslav Kurak, takođe nekadašnji pripadnici DB.
Gak je rekao da radna grupa nije imala zadatak da rasvetli slučaj, već samo da sačini izveštaj o uzetim izjavama, tako da nema saznanja ko je naložio i izvršio ubistvo.
Advokat Stojan Protić, branilac Kuraka kome se sudi u odsustvu, je reagovao rečima da ne vidi razlog da Gak svedoči kada nema takva saznanja, primetivši i da ovo nije krivično postupak protiv načina rada DB.
Nije svedok kriv, on je pozvan na predlog Tužilaštva, odgovorila mu je predsednik sudskog veća Snažana Jovanović.
Član ove grupe, nekadašnji načelnik desete uprave Radiša Roskić, takođe svedok Tužilaštva, rekao je da nema neposrednih saznanja o ubistvu Ćuruvije.
Prema njegovim rečima, u radnu grupu su, osim njega i Gaka, ušli šefovi organizacionih jedinica koje su imale aparat za tajno praćenje, pa su na osnovu svog iskustva određeni da uzmu izjave od pripadnika koji su tajno pratili Ćuruviju na dan ubistva.
Od dvadsetak i nekoliko pripadnika koji su tada pratili Ćuruviju polovina su bili mnogo mladi, deca, ali ni drugi se nisu isticali u iskustvu, rekao je Roskić, navodeći da niko od ispitanih nije uočio ništa neuobičajeno u odnosu na ranije naloge.
Roskić je, kao i Gak, rekao da je radna grupa utvrdila da sadržaj dosijea „Ćuran“ o praćenju Ćuruvije, koji se posle petookobarskih promena pojavio u medijima, odgovara istini.
U nastavku suđenja, u utorak, trebalo bi da svedoči nekadašnji direktor i glavni i odgovorni urednik Studija B Dragan Kojadinović, koji je u iskazu Tužilaštvu govorio kako je saznao za ubistvo Ćuruvije i objavio tu informaciju, kao i da je Ćuruvija drastično kažnjavan po tadašnjem Zakonu o informisanju.
Tužilaštvo tvrdi da je Ćuruvija ubijen iz niskih pobuda po nalogu n.n. lica iz najviših struktura vlasti zbog javnog iznošenja kritika.
Optuženi su nekadašnjih šef DB za Srbiju Radomir Marković i njeni nekadašnji pripadnici Radonjić, Romić i Kurak.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.