„Skrati malo jezik“, „Pa vidiš da mu je teško, zato pije“, „Zar ti misliš da ćemo mi da rešavamo tvoje probleme“, „Ćuti, bar te ne bije“.

Ovo su samo  neki od odgovora koje žene dobijaju u razgovorima sa službenicima i službenicama centara za socijalni rad, kaže za Danas Aleksandra Nestorov iz Mreže Žene protiv nasilja opisujući iskustva žena žrtava porodičnog nasilja sa ovim institucijama.

Na negativan pristup ženama ukazuje i Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta protiv nasilja u porodici, koja navodi da je saradnja Savetovališta sa centrima načelno dobra, iako u pojedinim slučajevima ima nerazumevanja. Međutim, kako dodaje, često su žene žrtve nasilja koje borave u sigurnim kućama „ili se nama obrate za pomoć nezadovoljne saradnjom sa centrima“.

Žene koje su izložene porodičnom nasilju najčešće se prvo obrate policiji, što je, ističe Stanojević, jedino ispravno s obzirom na ovlašćenja koja policija ima – da privede nasilnika, da zbrine žrtvu u nekoj zdravstvenoj ustanovi ili sigurnoj kući.

– U policijskim stanicama i centrima za socijalni rad ima pojedinaca i pojedinki koje daju sve od sebe da podrže žene, ali su, nažalost, oni u manjini – kaže Nestorov.

Ako žene koje prijavljuju nasilje nailaze na odgovore poput „Ćuti, bar te ne bije“, veoma ozbiljno je pitanje da li smo kao društvo svesni opasnosti od porodičnog nasilja, kao i toga da osim fizičkog, postoje i psihičko nasilje, ekonomsko, seksualno, ugrožavanje spokojstva i druge vrste nasilja. Bilo koji od ovih oblika nasilja treba da podstakne ženu da ga prijavi policiji, ako postoji neposredan rizik po život, ili centru za socijalni rad, koji na osnovu informacija o nasilju koje žrtva izloži određuje prioritet za reagovanje. Na sajtu Autonomnog ženskog centra, koji godinama pruža besplatnu pravnu pomoć ženama, nalazi se publikacija Postupanje centra za socijalni rad u situacijama nasilja u porodici, kao i druge važne i korisne informacije o ovim problemima.

Vrste nasilja

Fizičko nasilje podrazumeva šamaranje, udaranje, guranje, šutiranje, čupanje za kosu, lomljenje delova tela, gašenje cigareta po telu, davljenje, grebanje, ujedanje, saplitanje, gađanje nekim predmetom i drugo.

Psihičko nasilje  je najrasprostranjeniji vid nasilja i podrazumeva situacije kada vas partner/ka vređa, ponižava, kritikuje, optužuje, preti vam, omalovažava vas ili vašu rodbinu i prijateljice (npr. „ti si glupa“, „vidi kakva ti je majka“, „tvoje prijateljice loše utiču na tebe“, i sl.). LJubomora je takođe jedan od najčešćih vidova psihičkog nasilja.

Seksualno nasilje   podrazumeva svako ostvarivanje ili pokušaj ostvarivanja seksualnog odnosa ili seksualnih aktivnosti protiv vaše volje.

Ekonomsko nasilje   podrazumeva situacije kada vaš partner ne daje novac za potrebe porodice, ne dozvoljava vam da imate uvid i pristup porodičnoj zaradi, uzima vašu zaradu i ograničava potrošnju, traži od vas da opravdate svaku paru, primorava vas da napustite posao ili vam ne dozvoljava da se zaposlite.

Pod ugrožavanjem spokojstva  podrazumeva se vika, galama, isterivanje iz stana, sakrivanje ili izbacivanje vaših stvari, dokumenata i sl., razbacivanje, cepanje i uništavanje vaših predmeta i dr.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari