Na sedmoj gastronomsko-turističkoj manifestaciji “Vurdijada“ koja je održana u Babušnici,na više od 200 štandova, pored lokalnog specijaliteta vurde koji se pravi od cedjenog mleka po kome je ovaj kraj poznat, bila su i jela nacionalne kuhinje, proizvodi domaće radinosti starih zanata i suveniri.
Manifestacije je prvi put organizovana na otvorenom prostoru pored kupališnog kompleksa u centru Babušnice i okupila je veliki broj posetilaca.U kulturno- umetničkom programu nastuli su foklorni ansambli iz Babušnice, Pirota, Leskovca i Slovenije
.’’Vurdijadu’’je organizovala Turistička organizacija Babušnice uz podršku opštine Babušnica i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
“ Ova manifestacija je jako važna za promociju turističkih potencijala i za poljoprivredne proizvodjače koji proizvode vurdu .Od 2013. godine radimo na zaštiti geografskog porekla ovog našeg autentičnog proizvoda i brenda. Reč je o prepoznatljivom proizvodu. Kroz subvencije koje dajemo nastojimo da se poveća stočni fond .Po vurdi je Babušnica poznata i van granica Srbije -kaže zamenik predsednika opštine Babušnica Goran Dimitrijević.
Dodeljene su i nagrade.Prvo mesto za najbolju vurdu dobio je Mile Nikolić iz sela Vava, drugo Miroslav Vidanović iz Kambelevca a treće Evica Stojčić iz Babušnice.
Zlatne medalje za kvalitet pripale su Danijeli Mladenović Eko Mlekarica i Miletu Jončiću.
“ U poljoprivrednom gazdinstvu čuvamo 15 krava. Interesovanje za vurdu je veliko a moje mušterije su iz mnogih gradova Srbije, najviše iz Niša i Beograda. Proizvodnja vurde je deo naše porodične tradicije”, kaže Evica Stojčić.
Na čelu žirija bio je Nenad Gladić Lepi Brka,autor poznate TV emisije “Gastronomad“.
“Često sam u ovom kraju jer je hrana odlična a ljudi gostoprimljivi. Svima kažem da ako hoće da probaju pravu vurdu treba da dodju u Babušnicu. Ovo je autentičan proizvod ovog kraja. Vidim da su se proizvodjači dobro spremili. Cilj nam je da se u pripremi nacionalnih jela koristi vurda kao sastojak a ne samo kao namaz. Ovoga puta smo pripremili nekoliko jela sa vurdom. Ovaj proizvod ima budućnost i na tome treba da se radi- kaže Gladić.
Bratislav Živković iz Gornjeg Striževca od početka je učesnik Vurdijade, Na svom gazdinstvu čuva desetak krava i sto ovaca. Pravi vurdu od ovčijeg i kravljeg mleka.
-Mesečno proizvedem i prodam oko 200 kilograma vude. Plasiram je širom Srbije ali odlazi iz za Nemačku i Bugarsku.Najviše se traži u susednoj Bugarskoj- kaže Bratislav.
Predsednica Udruženja ‘’Izvorsko zrno’’ iz Izvora kraj Pirota Marica Radovanović kaže da su pripremile punjene paprike pite, ajvar, salčiće, dodajući da je manifestacija dobro organiozovana.
Brankica Kostić iz Udruženja žena ‘’Klok’’ iz Krupca kraj Pirota kaže da su spremile bogatu ponudu.
“Tu su sarmice od iznutrica, pihtije od boba, pogačice sa čvarcima, pite, proje, ljutenica od prazilukla, vanilice”, kaže Brankica.
“Vurdijada je odlična prilika da prikažemo bogatu makedonsku nacionalnu kuhinju.
“Od broinih specijaliteta koje su priptemile naše domaćice svakako izdvajam tavče gravče, kotmen pitu, ali i pogače,pite, kolače- kaže predsednik Udruženja Makedonaca ‘’Vardar’’ iz Niša Blage Petrušeski.
Rekordan broj učesnika
“Ove godine je rekordan broj učesnika. Nama je cilj da se ovaj naš lokalni specijalitet što više proizvodi, da se otrgne od zaborava i sačuva stari recept pravljenja vurde, našeg brenda.Ove godine nam je osim lokalne samouprave pomoglo i Ministarstvo trfgovine, turizma i telekomunikacija koje nam je poklonilo 40 tezgi u etno stilu na kojima je izložena vurda. Vurda je postala brend. Imamo desetak poljoprivrednih gazdinstava koji čuvaju stoku, od mleka prave vurdu i prodaju je širom Srbije ali inostranstva- kaže direktor Turističke organizacije Babušnice Milan Stamenković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.