Poslednjeg dana oktobra, na Dan kada je Prijepolje oslobođeno u Prvom svetskom ratu 1918. godine od austrougarske okupacije, u ovom gradu održana je osnivačka skupština i izabran Opštinski odbor Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912-1920. godine. Za predsednika odbora izabran je Vukosav Tomašević, novinar, bivši poslanik DSS u Skupštini Srbije i odbornik u lokalnom parlamentu, a za potpredsednika Slavoljub Pušica, direktor Muzeja u Prijepolju.
U radu ove društvene organizacije učestvovao je i Ljubomir Marković, pukovnik u penziji i predsednik RO Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912-1920. godine. Iako zvanično pozvani, na ovom skupu nisu se pojavili predstavnici lokalne vlasti u Prijepolju.
– Politika je i sada kao i pre bila uslov angažovanja i vojske i naroda u nečemu što se zove odbrana zemlje. Ja to vrlo dobro znam, jer sam bio komadant TO Srbije u onim kritičnim momentima našeg bitisanja. Takođe, moram da priznam da je politika dovela do građanskih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. Nema ni jedne vojske na svetu, pa ni američke ni ruske, da sama može garantovati bezbednost svoje zemlje. Ali oslonjena na svoj narod iz koga crpi neizmernu snagu svaka vojska, ma koliko mala bila, svojoj zemlji može garantovati tu bezbednost, jer snaga odbrane zemlje leži u narodu, rekao je Ljubomir Marković, predsednik Republičkog odbora Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912-1920. godine u Prijepolju prilikom formiranja još jedne opštinske, 167 po redu, kako je naglasio, patriotske, boračke, nestranačke i društvene organizacije, koja na nivou Srbije ima više od 180.000 članova.
Marković se, govoreći o snazi članova Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912-1920. godine, dotakao i pitanja izbora i političke opcije kojoj će se okrenuti članstvo ove organizacije. „Okrenućemo se samo onoj politici koja se bori za otadžbinu, zemlju i narod. Pred izbore nigde i nikada nećemo pomenitu ni jedno ime, ni jednu stranku, ali ćemo jasno reći da glasamo za onog čoveka i za onu političku opciju koji su okrenuti otadžbini, zemlji i narodu“, naveo je.
– Već duže vreme postojala je potreba među jednim krugom ljudi u Prijepolju, odakle je i potekao predlog o osnivanju opštinske organizacije Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine sa ciljem da se promovišu ideje patriotizma, slobodarstva i neguje tradicija oslobodilačkih ratova iz tog perioda. Iskoristili smo današnji dan, Lučindan, kada je Prijepolje 1918. godine oslobođeno od austrougarske okupacije u I svetskom ratu, ovde iz ideoloških i drugih razloga do sada sasvim potisnut u zaborav, da osnujemo takvu organizaciju koja će upravo, između ostalih aktivnosti, podsećati i na ovakve značajne datume iz naše istorije tog vremena, rekao je Vukosav Tomašević, novoizabrni predsednik Opštinskog odbora Saveza ove društvene organizacije i najavio kao jedan od prioritetnih zadataka, pored omasovljenja članstva i brige o spomenicima, pripreme za obeležavanje stogodišnjice oslobođenja Prijepolja i ovog kraja od otomanske vlasti, u oktobru 2012. godine.
O povratku na Kosovo
– Sada kada bi bio neko, tražio bih da krenu tri kolone. Jedna dolinom Ibra, druga dolinom Južne Morave i jedna ovamo preko Merdara i da idemo na svoja ognjišta, po Rezoluciji UN 1244, ali organizovano. Na čelu jedne kolone treba da bude patrijarh, druge predsednik države, a treće premijer zemlje. Vojska treba da pripremi povratak tog naroda na svoja vekovna ognjišta. Nije to rat, nego zaštita naroda da se tamo vrati i da normalno žive. Sa takvim organizovanim povratkom saopštava se snaga nacije. Eto, to su izazovi ove organizacije, ona to mora stalno potsticati i hrabriti, istakao je Ljubomir Marković, i sam priznajući da se malo zaneo u govoru, zbog velike pažnje sa kojom ga je slušalo dvadesetak prisutnih novoprimljenih članova Saveza potomaka ratnika Srbije od 1012-1920. godine iz Prijepolja i kojima je uručio članske knjižice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.