Izbor velikog iznenađenja i jak adut u rukama slovenačkog ministra inostranih poslova Karla Erjaveca trebalo je da bude izbor predsednika Međunarodnog suda pravde Francuza Ronija Abrahama za arbitra u Stalnom arbitražnom sudu za rešavanje graničnog spora između LJubljane i Zagreba. U svakom slučaju pozivi da Erjavec, zbog skandala sa nameštanjem rezultata arbitraže, tim su velikim manevrom za trenutak utihli, ali samo za trenutak.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

  Abraham će definitivno postati poznat u našem, graničnim sporovima bogatom, regionu: Francuz je osam dana od imenovanja priznao da nije u stanju da povrati poverenje u arbitražu, čiji je deo nakratko postao, i podneo je ostavku. Odluka je u Sloveniji doživljena kao grom iz vedrog neba, u Hrvatskoj kao definitivan dokaz da je slovenačko-hrvatska granična arbitraža mrtva. Demokratska stranka penzionera Slovenije (DeSus), čiji je Erjavec lider, ima 11 od 90 poslanika u slovenačkom parlamentu i važan je član vladine koalicije kojoj je na čelu Stranka modernog centra (bivša Stranka Miro Cerar), tako da bi iznuđeni pad Erjaveca doveo u pitanje i opstanak cele slovenačke vlade. Koja je za malo više od godinu dana postojanja dvaput menjala ministarku prosvete i otkazala ljubav ministru odbrane.

Evropska unija je, preko svoje portparolke Mine Andrejeve, saopštila da događaje oko arbitraže prati i pozvala je LJubljanu i Zagreb da „u dijalogu nađu zajedničko rešenje“. Od ponedeljka, 3. avgusta, teče novi rok Sloveniji da izabere novog arbitra u sporu sa Hrvatskom, a 14. avgusta se završava rok koji je dat Hrvatskoj da nađe zamenu Budislavu Vukasu, koji je podneo ostavku sledeći odluku hrvatske vlade i Sabora da aferom „Sekolec-Drenik“ , po jedinstvenom hrvatskom mišljenju, kontaminiranu arbitražu Hrvatska napusti.

Sem ako Evropska unija nekom tajnom diplomatijom ne učestvuje u ovom slučaju, Hrvatska očito neće imenovati novog arbitra u Stalnom arbitražnom sudu koji čine pet sudija, od kojih stranke u sporu imenuju po jednog. Zagreb je predsednika Stalnog arbitražnog suda obavestio da od 31. jula ove godine prestaje sa ispunjavanjem obaveza iz Sporazuma o arbitraži, uključujući i finansijske. Tako da će izbor sudije koji će zameniti Vukasa očito obaviti predsednik Stalnog arbitražnog suda Žilbert Gijom, koji takođe više ne uživa hrvatsko poverenje. Ne bi bilo baš veliko iznenađenje da, posle Jerneja Sekoleca, Budislava Vukasa i Ronija Abrahama, još neko od sudija podnese ostavku štiteći na vreme svoj profesionalni pravnički ugled.

Slovenija je u sredu negativno odgovorila na obaveštenje Hrvatske da se arbitražni postupak prekida izlaskom Zagreba iz tog procesa. LJubljana se gradi da je na nogama ostala i posle ostavke Abrahama, i sudeći po prvim reakcijama iz LJubljane, opet će imenovati arbitra i opet će to biti stranac. Jer, tvrde slovenački mediji, nije poznato da se i sa jednim slovenačkim pravnim stručnjakom pregovara, budući da je većina na ovaj ili onaj način učestvovala u poslovima oko arbitraže sa Hrvatskom, te bi lako mogli da budu proglašeni kontaminiranim, dakle predstavljali bi za Sloveniju, ovog trenutka, veliki i suvišan rizik.

Budući da nema drugog izbora, Slovenija polaže veliku nadu u veliku sklonost Brisela prema arbitražnom rešavanju unutarevropskih sporova i činjenicu da Hrvatsku kompromituje to što ima otvorene granične probleme sa gotovo svim susedima, a nijedan nije ni blizu rešenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari