Da li je umesno davanje nagrada igračima koji budu dali golove, postavljeno je pitanje još pre 80 godina na stranama dnevnog lista Vreme.
Novinar Vremena od pre osam decenija došao je na ideju da postavi pitanje koje je i danas aktuelno u reprezentacijama – da li treba novčano nagrađivati golgetere. U tom trenutku je Jugoslavija čekala utakmicu protiv Poljske, a u listu Vreme je pisao jedan čitalac sa predlogom da se obrazuje fond od obožavalaca fudbala koji bi uplaćivali novac da bi otišao u ruke reprezentativaca koji daju gol.
Ipak, i novinar, a i njegovi sagovornici se slažu da “iako je fudbal igra u kojoj je presudno dati gol”, ta ideja nije naročito efikasna.
“Nije važno ko je dao gol, nego i ko ga je pripremio”, odgovara pre 80 godina jedan tadašnji sposrtski stručnjak. “Gol može dati i najgori igrač u timu ali zaslugom nekog drugog”.
Još se navodi da nagrađivanje pojedinaca kod fudbalera izaziva “sebično ponašanje”.
List još piše i o popularnom fudbaleru Jugoslavije koji je morao da se vrati u zemlju i prekine svoj angažman sa klubom u Parizu – zbog vojne obaveze. Iako se iz teksta ne vidi koliko je i gde služio vojsku ili da li je samo došao da se prijavi na neko vreme, tadašnji poznati golgeter je prokomentarisao kada je posetio svoj stari klug u Zagrebu, da su tereni u Jugoslaviji “previše tvrdi”.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Na sportskim stranama od istog dana, 23. marta 1938. godine, drugi dnevni list Pravda, takođe se bavi – fudbalom najviše. Pravda se pita koliko su za domaće klubove presudni mladi igrači.
Sportski novinar komentariše da je već tada mladost i brzina odnela prevagu nad “mirnom taktikom” starijih igrača.
“Ispostavlja se da većina prvih timova stavlja podmladatk u ekipu”, piše Pravda. “Pogotovo što se može primetiti da je kod igrača podmladka prisutna disciplina, što se kod starijih ne može primetiti”.
Novine pre 80 godina na naslovnim stranama donose potičke teme koji su mahom vezane za međusovne predratne odnose zemalja Evrope. Raspravlja se o pregovorima Italije i Engleske,anšlusu Austrije i njenim obavezama prema drugim zemljama, ali i isključenju iz Društva naroda, kao i o diplomatskim odnosima između Litvanije i Poljske koji su u tom trenutku ponovo uspostavljeni.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.