NOVINE kiosk foto Miroslav Dragojevićfoto Miroslav Dragojević

Prikazivanje frejma iz video zapisa – kao fotografije za opremanje članka uz opis „jutjub printskrin“, uživa autorsko-pravnu zaštitu i o tome treba voditi računa, izjavio je advokat Dušan Popović, prenosi danas Udruženje novinara Srbije (UNS).

Upitan da li bi moglo da dođe do tužbe ako medij objavi sekvencu iz videa koji spada u informativni program kao ilustraciju gostovanja visokih zvaničnika, Popović je naveo da bi pre svega trebalo utvrditi da li ta emisija ima svojstvo autorskog dela u smislu člana 2 Zakona o autorskom i srodnim pravima, odnosno da li uživa autorsko-pravnu zaštitu.

„Ako to jeste situacija, onda bi se primenjivala obaveza poštovanja moralnih i imovinskih prava autora, pod uslovom da nema osnova za ograničenje isključivih autorskih prava“, dodao je Popović.

Popović je ocenio da se jednostavan, odnosno tačan odgovor na to pitanje ne može dati, jer u pravu za svako pravilo postoji izuzetak.

Ukoliko u takvoj situaciji dođe do sudskog spora, morale bi da se procene sve okolnosti slučaja, kako autorstvo na delu, tako i način njegovog javnog saopštavanja i eventualna suspenzije isključivih autorskih prava.

Suštinski, kaže Popović, prikazivanje „skrinšota“ iz video zapisa uživa autorsko-pravnu zaštitu i o tome treba voditi računa.

„U tom slučaju ne sme da dođe do povrede moralnog prava na zaštitu integriteta dela, propisanog članom 17 Zakona, zatim povrede prava na naznačenje imena autora, ukoliko autor dela nije potpisan, što je predviđeno članom 15 Zakona i na kraju povrede imovinskog prava na autorsku naknadu za korišćenje tog dela, regulisanu članom 19 Zakona“, ukazao je Popović.

Međutim, postoje situacije u kojima se može pozvati na ograničenje isključivih autorskih prava, rekao je Popović, dodajući da postoje odredbe Zakona koje dozvoljavaju suspenziju, odnosno ograničenje isključivih autorskih prava.

Popović ukazuje da je Zakonom propisano da se „dnevne informacije i vesti koje imaju prirodu novinskog izveštaja mogu slobodno koristiti“.

Nije retkost, kaže Popović, da autori video zapisa pokreću sudske postupke radi zaštite svojih prava zbog objave „skrinšotova“, ali u praksi takvih slučajeva ipak nije mnogo.

Popović smatra i da mediji u mnogo većoj meri koriste fotografije kao ilustraciju novinskih članaka, jer pružaju bolji kvalitet i jasniji vizuelni prikaz u poređenju sa „skrinšotovima“ iz video zapisa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari