Da se ne zaboravi 1Mjesto etničkog čišćenja: Posjeta Bukovici

Povodom Dana nezavisnosti Crne Gore, aktivistkinje Centra za žensko i mirovno obrazovanje „Anima“ iz Kotora su obišle mjesta zločina koji su se desili na teritoriji Crne Gore tokom ratova devedesetih, ponovo ih obilježile i položile cvijeće.

                       P { margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); }P.western { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Arial Unicode MS“,sans-serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Mangal“; font-size: 12pt; }

Aktivistkinje Anime i predstavnici Udruženja građana Bukovice iz Pljevalja, 20 – og maja u 18 časova prema programu, posjetili su pljevaljsku Bukovicu i položili cvijeće na mjesto ubistva Džafera Đoga, šeste žrtve u Bukovici.Prošlo je deset godina od sticanja nezavisnosti Crne Gore, a institucije slave jubilej uprkos činjenici da pravda za žrtve zločina još nije zadovoljena“, nakon polaganja cvijeća kazala je LJupka Kovačević, izvršna direktorka „Anime“. Ona je istakla da simboličkim obilaskom mjesta zločina: odajemo počast žrtvama i uvažavamo dostojanstvo onih koji su bili žrtve devedesetih, prozivamo institucije države da uspostave vladavinu prava i podsjećamo da je njihova obaveza da preduzmu mjere koje obezbjeđuju tranzicionu pravdu, sigurnost i bezbjednost svih stanovnika u Crnoj Gori. „Ukazujemo da su na zločini počinjeni u naše ime i afirmišemo potrebu suočavanja sa prošlošću da bi se spriječile zloupotrebe ljudi i zločini u budućnosti, zahtijevamo od države da na primjeren način, spomen obilježjem, obilježi mjesta zločina kako bi savremenici i buduće generacije razvijale kulturu sjećanja“, dodala je ona.

Kovačevićka je istakla da „Anima“ upozorava još jedanput da politike nekažnjivosti zločina i neutvrđivanja odgovornosti imaju dugoročne posljedice štetne po građanstvo i demokratiju, a kojih smo svjesni svakodnevno u svim gradovima Crne Gore-korupcija, kriminal, nacionalizam, klerikalizam, kao i nerasvijetljena ubistva. Prema njenom mišljenju, vrijeme je da se zaustavi proces nekažnjivosti zločina i nesuočavanja sa prošlošću. „Vrijeme je da izađemo iz stanja straha sprovođenjem politika koje poštuju ljudski život, insistiraju na jednakosti, uspostavljaju pravnu državu i sankcionišu odgovorne za zlodjela“, poručila je Kovačević.

U pljevaljskoj Bukovici je tokom devedestih ubijeno šest Bošnjaka, kidnapovano 11, više od sedamdeset lica je pretučeno, a oko 100 porodica je izbjeglo i do danas se nisu vratili na svoja ognjišta. Uništena su potpuno dva vjerska objekta, veliki broj kuća je zapaljen, a sve su prethodno opljačkane i demolirane. Za događaje u Bukovici osumnjičeno je sedam pripadnika VJ i policije Crne Gore, ali su zbog nedostatka dokaza oslobođeni.

Od Herceg Novog do Murina

Aktivistkinje Anime su posjetile sledeća mjesta zločina: Herceg Novi – mjesto odakle je najveći broj muslimana deportovan u BiH gdje su ubijeni 1992 godine, Morinj – logor za hrvatske zarobljenike 1991/2, Bukovica – mjesto etničkog čišćenja muslimana 1992/3, Kaluđerski laz – mjesto gdje je Vojska Jugoslavije ubila šest civila albanske nacionalnosti, i još šesnaest albanskih civila izbjeglih sa Kosova u vremenu od aprila do juna 1999 godine i Murino- spomenik, gdje je stradalo šest civila od NATO bombardovanja, među kojima troje djece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari