Dačić: Srbija snosila najveći teret migrantske krize 1Foto: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Sadašnji kompleksni izazovi mogu da se reše samo zajedničkim delovanjem da razvijemo sveobuhvatna, humana i održiva rešenja, izjavio je danas ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na Segmentu na visokom nivou Mediteranske konferencije OEBS-a u Palermu.

Rešavanje kompleksnih izazova sa kojima se suočavamo može da bude uspešno samo ukoliko udružimo napore i uspemo da delujemo uz puno poštovanje osnovnih vrednosti, principa i preuzetih obaveza OEBS-a.

Ozbiljnost i složenost izazova sa kojima se suočava evro-mediteranski region je takva da njih ne može da rešava sama jedna država niti organizacija, rekao je on.

Neophodno je da zajednički razvijamo sveobuhvatna, humana i održiva rešenja i na taj način zadovoljimo potrebe u pogledu osnovnog ljudskog dostojanstva i zaštite izbeglica, štiteći ljudska prava svih, ali u isto vreme garantujući i bezbednost zemalja prihvata.

Od suštinske je važnosti da se promovišu koherentni regionalni pristupi složenom pitanju migracija oko kojeg su mišljenja podeljena, i na taj način utire put ka zajedničkim konceptima i politikama, i koordiniranom delovanju,dodao je Dačić.

On je podsetio da se Srbija od polovine 2015. nalazi u središtu takozvane zapadnobalkanske migrantske rute kojom se kreće najveći deo migranata iz Sirije, Avganistana, Iraka i drugih regiona, na putu ka zapadnoj i severnoj Evropi.

„Zapadnobalkanska ruta zvanično je zatvorena u martu 2016, nakon postignutog sporazuma na Samitu Evropske unije i Turske. Broj osoba u tranzitu je značajno smanjen, što je za posledicu imalo njihov duži boravak na teritoriji tranzitnih zemalja, uključujući Srbiju, a to je značajno opteretilo raspoložive kapacitete,“ rekao je on i dodao da je u protekle dve godine više od 900.000 migranata prošlo kroz Srbiju.

On je rekao da aktuelna situacija u vezi sa migrantima i izbeglicama zahteva punu pažnju, efikasnost i, pre svega, solidarnost svih relevantnih aktera, ne samo u pružanju hitne humanitarne pomoći izbeglicama i migrantima tokom aktuelne krize, već i u traženju i nalaženju trajnih rešenja za osobe u produženom raseljenju.

Dačić je rekao da treba biti svestan osnovnih uzroka kretanja stanovništva kao što su sukob u Siriji i situacija na Bliskom istoku, sukobi u Africi, siromaštvo, beznađe i politička nestabilnost u mnogim zemljama u razvoju.

Čvrsto verujem da treba doći do sveobuhvatnog rešenja kako na nivou Evrope, tako i celog sveta, budući da ovo nije problem koji je geografski ograničen, već fenomen globalnih razmera koji je bez presedana u periodu nakon Drugog svetskog rata. Ne smemo izgubiti iz vida da je ogroman priliv izbeglica i migranata u evropske zemlje u kratkom vremenskom periodu onemogućio lokalnim zajednicama da brzo apsorbuju ovakav priliv, u isto vreme dovodeći do porasta ksenofobije i otpora prema migrantima u mnogim zemljama, rekao je on.

OEBS je dobro pozicioniran za davanje doprinosa globalnom odgovoru na aktuelnu migrantsku krizu i pridruživanje naporima drugih međunarodnih organizacija i predstavlja korisnu regionalnu platformu za dijalog i saradnju među zemljama porekla, tranzita i odredišta, kao i sa partnerima za saradnju, ocenio je Dačić.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari