Tekst novinara Stivena Erlandžera „Prvi par jugoslovenske opozicije“, osim u Njujork tajmsu, pre 20 godina izašao je i u našem listu.
Ovaj američki novinar Draškovića i njegovu „uticajnu suprugu Danicu“ predstavio je kao par koji je iznenada postao znatno manje radikalan od svojih sledbenika, te istakao da se njhova spremnost da zbace predsednika SRJ Slobodana Miloševića našla pod znakom pitanja.
Oni su, kako se navodi u tekstu, u ovom trenutku postali dosta slični Miloševićima koje „preziru, ali s kojima se često upoređuju“.
„Izgradivši reputaciju kao odlučni i borbeni vođe opozicije Miloševiću i njegovoj moćnoj supruzi Mirjani Marković, Draškovići sada imaju novac, moć, položaj, moć i mnogo toga što mogu da izgube“, pisao je ovaj novinar.
Navedeno je i da Drašković i njegova supruga Danica kontrolišu Beograd, niz poslovnih poduhvata u njemu, kao i „jaku televizijsku stanicu Studio B“, upravo zahvaljujući podršci Miloševićeve Socijalističke partije Srbije.
„Njihovi pokušaji da mirnim putem uklone Miloševića, da s njim pregovaraju o novim izborima, dok pokušavaju da ga sruše, zbunili su mnoge od njihovih sledbenika i pomogli da opozicija ostane podeljena“.
On se osvrnuo i na Draškovićev govor tokom na Preobraženskom mitingu.
„Drašković, koji nosi bradu, obično je govornik koji privlači pažnju. No njegov govor u kojem je pozvao na prevremene izbore, a ne na hitno uklanjanje Miloševića, bio je isuviše umeren za masu, što je označilo neobičnu novu epizodu u njegovoj karijeri“, pisao je.
Erlandžer je istakao i da je Drašković početkom 1999. godine šokirao veliki deo svojih pristalica kada je, pozivajući se na krizu za Kosovom i potrebu za nacionalnim jedinstvom, ušao u Miloševićevu saveznu vladu kao zamenik premijera, a pritom ostao u opoziciji kako bi, navodno, radio na promeni sistema iznutra.
Od pada Miloševića, na vanrednim izborima u decembru 2000. godine, Draškovićev Srpski pokret obnove nije uspeo da pređe cenzus. Tri godine kasnije sklopio je koaliciju sa Novom Srbijom Velimira Ilića i, uprkos rezultatima istraživanja javnog mnjenja koji su pokazali da će SPO ostati vanparlamentarna stranka, sa 13 odsto ulazi u Skupštinu. Od 2004. do 2007. obavljao je funkciju ministra spoljnih poslova SCG i Srbije.
Danas je na čelu Srpskog pokreta obnove koji na izborima učestvuje uglavnom na listi Srpske napredne stranke.
Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.