U Crkvi presvete Bogorodice u Goraždevcu biće danas služen pomen žrvama povodom 18. godišnjice napada nepoznatih osoba na 50-tak dece koja su se kupala na reci Bistrici kod Goraždevca na Kosovu kada su ubijeni Pantelija Dakić (12) i Ivan Jorović (19), a teško ranjena još četvorica dečaka.
Za taj zločin u kome su teško ranjeni i Đorde Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) još niko nije odgovarao, a Euleks je usled nedostataka dokaza 2015. zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od Unmika.
Bogdan Bukumirić rekao je za RTS da ne oseća potrebu za osvetom, ali da čeka poziv iz međunarodne zajednice tokom kojeg će mu reći da su počinioci pronađeni.
„Moje rane i rane porodica to zaslužuju“, rekao je Bukumirić, dok roditelji dvojice ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je odgovoran za napad i da su to preneli i Kforu.
Napadači na srpsku decu koja su se kupala na reci 500 metara od centra sela, nikada nisu nađeni uprkos obećanju tadašnjeg šefa Unmik policije da će „prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice“, a nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudio Unmik.
Unmik je posle napada u Goraždevcu saopštio da je „nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz ‘kalašnjikova’ na 50-ak dece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave“.
Kosovska policija saslušala je 75 svedoka, među kojima su bila i ranjena deca. Pretresla je 100 kuća. Očevi ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i to su rekli i Kforu.
Ubistvo dece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sednica Saveta bezbednosti UN.
Ubistvo u Goraždevcu jedan je od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije u Pokrajinu. Ubice su ostale nekažnjene kao i u tri ostala zločina – u Starom Grackom, Obiliću i kod Podujeva.
U Starom Grackom ubijeno je 14 žetelaca, u Obliću porodica Stolić a kod Podujeva 12 putnika autobusa „Niš ekspresa“ koji je dignut u vazduh.
Kancelarija: Ubijeni mladi u Goraždevcu simbol mučeništva i nepojmljive ideologije mržnje
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da su mladi koji su na današnji dan pre 18 godina ubijeni u Goraždevcu na Kosovu „simbol mučeništva i stradalništva“ Srba na Kosovu i „nepojmljive ideologije mržnje, usmerene ka čitavom jednom narodu“.
„Ali, i pokazatelj da zlo nikada ne miruje i da je trajan i održiv mir nešto što nam je neophodno i za šta moramo da se zalažemo i izborimo“, navodi se u saopštenju Kancelarije.
Na današnji dan pre 18 godina u Goraždevcu na Kosovu u napadu nepoznatih osoba rafalima ubijeni Pantelija Dakić (12) i Ivan Jovović (19), a teško su ranjeni Marko Bogićević (12), Dragana Srbljak (13), Bogdan Bukumirić (14) i Đorđe Ugrenović (20) dok su se kupali u reci Bistrici.
Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju podsetili su da je zločin u Goraždevcu jedan od četiri najveća zločina nad Srbima od 1999. godine i dolaska međunarodnih misija na Kosovo i Metohiju, pored ubistva žetelaca u Starom Gracku, ubistva porodice Stolić u Obiliću i putnika autobusa „Niš-ekspres“, kod Podujeva.
Kancelarije je podsetila da uprkos obećanju tadašnjeg šefa UNMIK policije da će „prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice“, napadači na srpsku decu do danas nisu pronađeni, a Euleksov tužilac je 25. decembra 2010. godine i zvanično obustavio istragu u ovom postupku.
„Neuspeh međunarodnog pravosuđa u rasvetljavanju zločina nad srpskim stanovništvom, nizbrisiva je mrlja na obrazu onih, čiji su osnovni zadatak i dužnost bili uspostavljanje vladavine prava i zakona na poratnom Kosovu i Metohiji“, dodaje se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.