Pretposlednji dan, 30. jul, je prvi dan islamske, odnosno hidžretske 1444. godine. Hidžretski kalendar, koji potiče od arapske reči „hidžra“, dobio je ime po seobi proroka Muhameda iz Meke u Medinu pre 1.400 godina.
Dvanaest hidžretskih meseci je određeno uočavanjem mladog meseca. Prvi mesec je muharem, a poslednji zul-hidže.
Hidžretski kalendar je ispunjen važnim datumima za muslimane, kao što su početak posta za mjesec Ramazan, Ramazanski bajram koji dolazi nakon mjeseca posta, zatim je početak hadžskog hodočašća i Kurban-bajram, piše Al Jazeera.
Koliko imate godina po hidžretskom kalendaru?
Hidžretski mesec ima 29 ili 30 dana, tako da je hidžretska godina otprilike 11 dana kraća od gregorijanske godine – jedna godina ima 354 ili 355 dana.
Zbog toga možete imati drugačiji broj godina, evo kako se izračunava:
Ako ste mlađi od 16 godina, onda imate iste hidžretske i gregorijanske godine.
Ako imate između 16 i 48 godina, gregorijanskim godinama dodajete jednu godinu.
Ako imate između 49 i 81 godina, dodajete dve godine.
Ako ste stariji od 81, dodajete tri godine.
Drugi svetski kalendari
Mnoge religije i kulture koriste druge kalendare umesto gregorijanskog – koji je najčešće korišćeni kalendar na svetu.
Gregorijanski kalendar je uveden oktobra 1582. odlukom pape Grgura KSIII kao modifikovana verzija julijanskog kalendara – nazvan po Juliju Cezaru, vođi starog Rima.
Gregorijanski i Julijanski kalendar su solarni, 12-mesečni kalendari, zasnovani na kretanju Zemlje oko Sunca. Jedna revolucija (krug oko Sunca) traje nešto više od 365 dana.
Druge vrste kalendara su lunarni, luni-solarni i fiksni kalendari.
Mesečeva godina ima 12 lunarnih meseci i svaki od njih meri koliko je vremena potrebno da mesec prođe kroz svoje faze – od mladog meseca do punog meseca. Lunarni mesec traje otprilike 29,5 dana, a godina je 354. To znači da se godina razlike između solarnog i lunarnog meseca završava svake 33 godine.
Lunarno-solarni kalendar ima karakteristike i lunarnog i solarnog kalendara. Godina je podeljena prema fazama meseca, ali prilagođena da prati dužinu sunčevog ciklusa. Neki od ovih kalendara su jevrejski, budistički, kineski, hinduistički, korejski i tibetanski.
Ostale novogodišnje proslave
Gregorijanska Nova godina – Gregorijanski kalendar počinje 1. januara svake godine i trenutno je 2022. godina.
Lunarna Nova godina – Poznata i kao kineska Nova godina. Ovaj kalendar koristi lunisolarni sistem. Nova godina počinje 22. januara i obično se slavi 15 dana u Kini. Prema kineskom kalendaru, 2022. je godina psa.
Sikh Nova godina – Nanakshahi kalendar je dobio ime po osnivaču sikhizma, Guru Nanaku. Nova godina se slavi 14. marta.
Persijska nova godina – poznata i kao Novruz. Persijski kalendar je solarni, a nova godina počinje 21. marta.
Hindu Nova godina – Slavi se 1. aprila i zasnovana na lunisolarnom kalendaru Vikram Samvat koji se koristi širom indijskog potkontinenta. Obično je 57 godina ispred gregorijanskog kalendara.
Jevrejska Nova godina – Tradicionalni jevrejski lunarno-solarni kalendar počinje na Roš Hašanu. Ove godine je 25. septembar, ali datumi variraju u zavisnosti od jevrejskih meseci.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.