Privreda Prijepolja već duži period beleži stagnaciju u razvoju koja je posledica, kako ukupnih kretanja na nivou zemlje tako i stanja u lokalnoj zajednici i većeg broja opština Zlatiborskog okruga. Od 1995. godine kada je u Prijepolju bilo 10.550 zaposlenih, beležen je konstantan pad tako da je krajem prošle godine u opštini bilo svega 6.500 radnika u društvenom i privatnom sektoru.

Posledica ovakvog pada zaposlenosti u prijepoljskoj opštini leži, pre svega, u neuspeloj privatizaciji i stečaju u jednom broju preduzeća, naročito u tekstilnoj i obućarskoj industriji, rečeno je u raspravi 2. i 6. aprila na šestom i sedmom nastavku još 20. marta započete i posle dve nedelje, završene treće sednice Skupštine opštine, prilikom razmatranja stanja u lokalnoj privredi i budžetskim kretanjima u prva dva ovogodišnja meseca.

Trenutno u opštini ima oko 6.700 nezaposlenih, sa tendencijama primetnog povećanja, što je skupštinskim odbornicima, posebno iz opozicionih redova, bio povod da od čelnika vlasti zatraže da sačine program mera za zaustavljanje negativnog trenda u privrednim aktivnostima. Iako je Opštinsko veće, kojim je na čelu predsednik opštine Dragoljub Zindović, konstatovalo da je „stanje u privredi opštine izuzetno teško i složeno i da će vlast nastojati da pokrene odgovarajuće aktivnosti kod firmi i preduzetnika, ali i zatraži angažovanje resornih ministarstava Vlade Republike Srbije“ odbornici su zahtevali donošenje konkretnih i neodložnih zadataka i neposredna zaduženja kod struktura lokalnih državnih izvršnih organa.

– Mi se nalazimo u veoma nezavidnoj situaciji. Svakom danom problemi se gomilaju, povećava se broj firmi čiji su računi u blokadi, a ionako veliki broj nezaposlenih koji je u Prijepolju veći od broja zaposlenih (6.500) u stalnom je rastu, rekao je Bahrija Beganović – Lutka, odbornik DPS i jedan od uspešnijih preduzetnika na području Sandžaka. Vlast mora da kaže građanima šta će preduzeti da zaustavi ili ublaži ovo strmoglavo propadanje privrede i proizvodnje bez čijeg oporavka nema ni zaustavljanja pada životnog standarda naših građana, smatra Beganović. Zato koaliciona vlast nema pravo da se ljuti ni na Demokratsku partiju Sandžaka i ostale opozicione partije što u skupštinskim raspravama zahtevamo i tražimo odgovore na sva ova pitanja i što hoćemo da znamo kako se troši svaki dinar u budžetu opštine.

Da je stanje lokalne ekonomije u Prijepolju izuzetno nepovoljno, čulo se u skupštinskoj raspravi, potvrđuju i podaci o sve većim migratornim kretanjima, posebno mladih, prema, bar donekle, razvijenim sredinama. Smanjenje broja stanovnika u opštini se primetno nastavlja. Poslednje procene Republičkog zavoda za statistiku kazuju da trenutno u opštini Prijepolje ima 39.800 stanovnika. Na poslednjem popisu 2002. godine opština je imala 41.188 stanovnika.

Ubrzan postupak donošenja Statuta

Predsednik opštine Ćamil Hadžalić, zakazao je za danas četvrtu sednicu Skupštine opštine. U dnevnom redu je Predlog statuta opštine Prijepolje i Plan prolećne setve na području opštine. Dostavljajući skupštini Predlog statuta opštine na razmatranje, predsednik Opštinskog veća Dragoljub Zindović je podsetio odbornike da je Zakonom o lokalnoj samoupravi „predviđeno da novoizabrana skupština jedinice lokalne samouprave uskladi svoj statut sa njegovim odredbama najkasnije u roku od 90 dana od dana svog konstituisanja“. Skupština opštine Prijepolje konstituisana je 16. januara što znači da rok od tri meseca za usklađivanje statuta sa zakonskim odredbama ističe 16. aprila. Nacrt statuta opštine SO utvrdila je 23. marta, a posle toga do 2. aprila sprovedena je, po ubrzanom postupku, javna rasprava u mesnim zajednicama. U prošlu subotu je Predlog statuta bio na razmatranju stručne komisije, a u ponedeljak pred članovima Opštinskog veća, koje je predlog najvišeg pravnog akta opštine uputilo odbornicima lokalnog parlamenta na današnje razmatranje i donošenje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari