Lideri zemalja koje pripadaju grupi 20 razvijenih i zemalja u razvoju (G-20) okupiće se danas u Seulu, na svom petom samitu od kako su počeli da održavaju redovne sastanke. Ovi skupovi počeli su da se održavaju posle izbijanja globalne finansijske krize u jesen 2008. godine, kada su svetski lideri pokušali da koordiniraju napore da se stabilizuje svetska ekonomija.
Dve godine posle prvog samita, stvari nisu toliko sumorne, ali ima još mnogo problema koji moraju da se reše da bi svetska privreda nastavila kontinuirani razvoj, ocenio je Bi-Bi-Si. Jedan od komentara u londonskom Fajnenšel tajmsu analizira samit G-20 u Seulu, pod naslovom „Grupa dvadeset vodećih svađalica“. Komentator lista smatra da je se jedinstvo ove grupe osnovane pre dve godine osipa zbog neopravdanog zadovoljstva onim što je od 2008. urađeno na prevenciji novih globalnih ekonomskih i finansijskih kriza. Slabe su nade da će G-20 povratiti jedinstvo kakvo je imala kad je počela da se sastaje – i deo odgovornosti za to je na novim igračima u svetskoj areni. Dolazeće svetske privredne sile prečesto kao da ne žele da ravnopravno učestvuju u postizanju dogovora koje svi ostali (istina nevoljno) podržavaju – već žele „destruktivno pravo veta“ na globalne mere.
Ove nedelje, „dolazeće“ svetske ekonomske sile (poput Indije, Brazila ili Južne Afrike) treba da pokažu odgovornost koja mora da prati uticaj koji priželjkuju – zaključio je komentator FT-ja. Bi-Bi-Si podseća da je Džordž Buš, tadašnji američki predsednik, bio domaćin prvog samita G-20 u Vašingtonu 2008. posle izbijanja svetske finansijske krize. On je bio vatreni pristalica slobodnog tržišta, ali mu se pred kraj mandata to slobodno tržište osvetilo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.