Danas u vrhu po broju balansiranih tekstova 1Foto: Stefana Savić

Dnevni listovi Danas i Večernje novosti imaju najveći broj celovitih, balansiranih tekstova, pokazala je danas predstavljena analiza štampanih medija.

Prema navodima Kvartalnog medijametra, analize koju su zajednički radili Institut za javnu politiku i Medijski arhiv Ebart, najveći broj tekstova na naslovnim stranama štampe u Srbiji u trećem kvartalu ove godine bilo je o premijeru Aleksandru Vučiću – 630, slede Ivica Dačić sa 240 i Tomislav Nikolić 198 tekstova.

Najveći broj tekstova koji su se bavili premijerom bili su vrednosno neutralni (92.5 odsto). Iz ovog trenda su donekle iskočili Danas i Blic sa četrnaest negativnih tekstova o Vučiću. S druge strane, najviše pozitivno intoniranih tekstova o predsedniku Vlade je moglo da se pročita u listu Alo (šest), Blicu (pet), Večernjim novostima (tri) i u Kuriru i Informeru (po dva).

Prema rečima medijske analitičarke Danice Laban, i o opozicionim liderima je u najvećoj meri izveštavano neutralno – u 86 odsto tekstova. Od opozicionih lidera najzastupljeniji je bio Bojan Pajtić, kojem je napisano 92 teksta, Vojislavu Šešelju 90 i Borisu Tadiću 74, a najviše negativnih je napisano o Šešelju 16.

Kako je navela, vladajuće i opozicione stranke su predstavljene u podjednakom broj tekstova, po 278, takođe dominantno neutralno.

Urednik izdanja iz Medijske arhive Ebart Velimir Ćurgus Kazimir ocenio je da je karakteristika praćenog perioda srpske štampe, u odnosu na prethodne apsolutna dominacija politike.

– Političke teme, pre svih unutrašnje, pokrile su sve druge oblasti, te možemo da se zapitamo da li se uloga medija u Srbiji svela samo na to da prati i reaguje na političke događaje ili postoje još neke oblasti u našem životu u svakodnevnici, rekao je on.

Prema njegovoj oceni, „vladavina politike“ na neki način ugrožava i razvoj samog novinarstva.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković analizirao je nedeljnike, koje je podelio prema dva kriterijuma, na proevropske i antievropske i na kritične prema vlasti i provladine.

Iako, kako je rekao, nema nijedan eksplicitno provladin nedeljnik, izuzev Pečata u kojem ima indirektne podrške vladi Aleksandra Vučića i to u meri koliko je kritičan prema Zapadu i „strankama petooktobarskih pobednika“.

Vuk Stanković je rekao da je imidž vlasti u nedeljnicima personifikovan kroz Vučića i da se o njemu održava slika diktatora, bez kompetencija, koji je izvor šire nestabilnosti, medijski manipulant, posvećen isključivo propagandi.

Medijametar pokazuje da je od stranih lidera u srpskoj štampi najprisutniji Vladimir Putin i najviše pozitivnih napisa je o Rusiji, kao i da se izrazito negativno izveštava o odnosima u regionu, pri čemu se javnost podseća na sukobe i 31 odsto tekstova su negativni.

Analiza ukazuje i to da je neimenovane izvore u i tekstovima najviše koristi Kurir 44 odsto, najmanje Danas 13 odsto.

 


Vučić: Ne mogu da prihvate da je Vučić vredniji

Komentarišući primedbe Evropske komisije na nedovoljnu slobodu medija u Srbiji premijer Aleksandar Vučić je rekao da se s tim ne slaže. „Imate apsolutnu slobodu, radite šta hoćete, kako hoćete, u meri kojoj hoćete. Svako pitanje imate pravo da postavite i dobijete odgovor“, obratio se Vučić predstavnicima medija. Predsednik Vlade je dodao da „oni koji gube na političkoj sceni ne mogu da prihvate da manje rade, da su manje disciplinovani i odgovorni, kao što to ne mogu da prihvate ni mediji koji ih podržavaju i koji su za vreme njihove vlasti otimali novac od države“. „Ne mogu da prihvate da njihovi ljubimci ne mogu da me pobede. Ne mogu da priznaju i da kažu da je Vučić vredniji, sposobniji, angažovaniji, nego mora neko drugi da bude kriv, mediji, Sveti Petar…“, naveo je Vučić.
GLOSA: Velimir Ćurguz Kazimir: Da li se uloga medija u Srbiji svela samo na to da prati i reaguje na političke događaje
GLOSA: Neimenovane izvore najviše koristi Kurir (44 odsto), najmanje Danas (13 odsto)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari