U skladu sa zaključcima s poslednje sednice Upravnog odbora Kompanije Jumko, od danas će početi uručenje otkaza radnicima konfekcije koji su odbili da potpišu anekse ugovora o radu i pređu u preduzeće Zamber, potvrdio je u izjavi za Danas, v.d. direktora Jumka Miodrag Tasić.
– Otkazi će biti uručivani svakom radniku koji je odbio da potpiše ugovor o radu, a pošto za to budu ispunjeni svi zakonski uslovi.
U skladu sa zaključcima s poslednje sednice Upravnog odbora Kompanije Jumko, od danas će početi uručenje otkaza radnicima konfekcije koji su odbili da potpišu anekse ugovora o radu i pređu u preduzeće Zamber, potvrdio je u izjavi za Danas, v.d. direktora Jumka Miodrag Tasić.
– Otkazi će biti uručivani svakom radniku koji je odbio da potpiše ugovor o radu, a pošto za to budu ispunjeni svi zakonski uslovi. U skladu sa zaključkom Ministarstva ekonomije 19. oktobra istekao je taj rok, ali mnogi od štrajkača nisu primili aneks ugovora, ili su to odbili, pa u skladu s tim ne želimo ni u jednom potezu da prekršimo zakon – rekao je Tasić.
Zakonski uslovi za uručenje otkaza ispunjeni su za oko 90 radnika i njima će oni danas biti uručeni. Od ukupno 525 radnika konfekcije Jumko u Vranju njih 135 je odmah prešlo na rad u Zamber, a posle toga anekse ugovora o radu potpisalo je još 107 radnika. Ukupno 283 radnika nije prihvatilo prelazak u Zamber i oni će u skladu sa Zakonom o radu dobiti otkaze, kažu u menadžmentu vranjske kompanije.
VELIČKOVIĆEVA: Ne odustajemo od svojih zahteva
Deo radnika konfekcije Jumko štrajkuje puna 42 dana, a poslednjih 13 dana predsednica ASNS Snežana Veličković s grupom radnika nalazi se u štrajku glađu, na devetom spratu upravne zgrade Jumka.
– Nemamo namere da odustanemo od svojih zahteva. Ne prihvatamo stav koji je izneo direktor Miodrag Tasić i učinićemo sve, pa makar primenili i najradikalnije metode da sprečimo uručenje otkaza i gušenje štrajka – rekla je za Danas u telefonskoj izjavi predsednica ASNS Snežana Veličković.
Ona je kao mogućnost najavila da će menadžment Jumka danas pre podne pokušati da na silu štrajkačima uruči rešenja o otkazu, što će oni, kako je rekla, sprečiti „radikalizacijom protesta“.
Zamenik direktora Jumka Goran Trajković ukazao je i na tumačenje načelnika odeljenja Inspekcije rada za Pčinjski okrug Slobodanke Karanfilović koja je u pismenom tumačenju, a na zahtev štrajkača iz ASNS, navela da je „na osnovu odredaba iz člana 171, 172 i 179. Zakona o radu, na strani zaposlenog opcija, odnosno isključivo njegov izbor, da prihvati ili odbije ponudu za zaključivanje aneksa ugovora o radu, s tim da ukoliko prihvati ponudu zadržava pravo da u daljem postupku pred nadležnim sudom osporava aneks ugovora o radu ukoliko smatra da je nezakonit i nepravilan“.
Iz ASNS najavljuju još jedan poziv inspekciji rada, kako bi se sprečilo uručivanje otkaza jer se deo radnika konfekcije Jumko „od početka nalazi u zakonskom štrajku“, kao i tužbu protiv „rukovodstva Jumka ukoliko otkazi ipak budu uručeni radnicima“. Druga dva sindikata u vranjskoj tekstilnoj kompaniji – Samostalni i UGS Nezavisnost – ostaju pri stavu da „ne podržavaju štrajk glađu koji je naneo štetu celom Jumku, ali i privredi juga Srbije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.