Danica Jovanović: Nemamo mi vremena da čekamo 1Foto: Romska ženska mreža

Novobečejka Danica Jovanović, koordinatarka Romske ženske mreže Vojvodine, žena koja se već više od 20 godina bavi poboljšanjem života romskih i drugih manjinskih zajednica u Vojvodini, kaže da je zbog pandemije dodatno pogoršan položaj žena iz diskriminisanih grupa.

Borba protiv diskriminacije i nasilja uvek je za nju bila izazov i bez obzira na ekstremno otežane uslove, bezbednost i zdravstvenu bezbednost ugroženu pandemijom, suočavanje sa svim nedaćama nije uplašilo ni nju ni njene saradnike.

“Nemamo mi vremena da čekamo. Mnoge žene iz manjinskih zajednica e trpe neke vidove diskriminacije i nasilja i oslanjaju se isključivo na našu podržku. Mi smo tu da ihpodržimo, da priteknemo u pomoć na razne načine, od besplatne pravne pomoći do mnogih elemenata podrške, koje ne mogu očekivati od bilo koga drugog.”, priča Danica Jovanović.

Ona podseća da je njeno udruženje uspelo da uradi istraživanje socioekonomskog statusa žena pripadnica manjinskih zajednica u Vojvodini.

“Uspele smo da uvedemo SOS telefon na jezicima nacionalnih manjina tokom 24 sata. On je ranije imao mogućnost funkcionisanja samo tokom 5 sati na dan. Izborile smo se za ovaj veliki pomak u pomoći žrtvama nasilja. Sada pored starog, poznatog broja, imamo još jedan. Uspele smo da se izborimo i za besplatnu pravnu pomoć, kao nastavak aktivnosti koje smo preuzele angažmanom na SOS telefonima. Pojačale smo aktivizam u celoj Vojvodini i ja sam vrlo ponosna na to”, kaže Danica.

Ona podseća da je za njihov rad 2021. bila izuzetno teška godina, a pogotovu za romsku zajednicu sa svim svojim prethodno unetim problemima, siromaštvom i drugim otežavajućim okolnostima.

“Žene iz manjinskih zajednica u Vojvodini takođe spadaju u ugrožene kategorije, pogotovu one u ruralnim sredinama. Iako smo svi pogođeni ovom pandemijom i nije lepo praviti gradacije, istraživanje je pokazalo da je romska populacija duplo pogođena, jer je najsiromašnija, a pripadnice manjinskih zajednica u ruralnim sredinama su takođe u ne baš blistavom položaju. Žao mi je što je tek nakon više od 3000 ispovesti zlostavljanih žena u akciji #nisamprijavila nekim ljudima postalo jasno sa čime se sve suočavaju žene u Srbiji. Kada sve to pomnožite sa deset ili nekim drugim brojem, dobijate obrise onog sa čim se suočavaju pripadnice manjinskih zajednica u ruralnim sredinama, a ne pričam u ovom trenutku samo o zlostavljanju, nego o svim vrstama diskriminacije”, zaključuje Danica Jovanović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari