Da li će naše institucije istražiti o čijem trošku je Danilo Vučić išao na Evropsko prvenstvo? 1Foto: EPA-EFE/Daniel Dal Zennaro; Instagram @buducnostsrbijeav

Da li je Danilo Vučić bio u Nemačkoj i učestvovao u incidentu naših i navijača Engleske, zvanično smo, po običaju saznali od samog predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pre dva dana. Iako je na snimku bilo očigledno da se radi o Danilu Vučiću, nijedna institucija u Srbiji se nije oglasila i potvrdila da je na snimku zaista predsednikov sin.

Vučić je u ponedeljak prilikom obraćanja naciji potvrdio da je njegov sin bio u Nemačkoj, rekavši da se tamo sasvim slučajno našao, kao i da ga svojim ponašanjem nije obrukao.

Međutim, ono što je predsednik zaboravio da kaže, a nije ni pitan, jeste da li je njegov sin otišao o svom trošku na Evropsko prvenstvo u Nemačku ili su građani Srbije platili ovaj izlet koji nije ni malo jeftin.

Naša redakcija je uputila pitanje Predsedništvu i Ministarstvu odbrane da li je Danilo Vučić u Nemačku išao o svom trošku ili državnim sredstvima sa sve obezbeđenjem pripadnika Kobri, ali odgovor do objave teksta nismo dobili. Ukoliko uzmemo u obzir da prema poslednjim informacijama predsednikov sin radi u prodavnici za platu od 500 evra, teško je poverovati da je od svoje plate uspeo da finansira ovo putovanje.

Sa druge strane, u Hrvatskoj su institucije malo strože kada su ovakve stvari u pitanju.

U medijima je osvanula vest da je Komisija za odlučivanje o sukobu interesa otvorila predmet protiv predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, jer je na utakmicu Hrvatske i Italije u Lajpcig poveo suprugu Sanju Musić Milanović, kao i da je Komisija otvorila predmet protiv predsednika hrvatskog Sabora Gordana Jandrokovića, jer je na utakmicu sa Španijom državnim avionom putovao sa sinom.

Advokat Rodoljub Šabić za Danas kaže da se paralela sa tim događajima u Hrvatskoj, bez obzira što nam sistemi za borbu protiv korupcije i sukoba interesa nisu identični, može povući.

„Prvo pitanje je da li je član porodice funkcionera putovao o državnom trošku, jer ne vidim kako bi se to u konkretnim okolnostima moglo pravdati. Drugo pitanje se tiče troškova lica koja su putovala sa njim radi zaštite njegove bezbednosti. Naš sistem posebne zašite je netransparentan i fluidan, i ne daje precizne odgovore na pitanja pod kojim okolnostima i koja sve lica stiču pravo na posebnu zaštitu, i ostavlja prostor za proizvoljnost“,  navodi Šabić.

Da li će naše institucije istražiti o čijem trošku je Danilo Vučić išao na Evropsko prvenstvo? 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Šabić navodi da sin predsednika republike, ako za to postoje opravdani razlozi, po logici stvari ima pravo na zaštitu s tim što to otvara niz pitanja u vezi s tim kakvu i koliku, ko i kada je to procenio i u kojim se sve situacijama ta zaštita pruža.

Imajući u vidu da može da podrazumeva upotrebu značajnih resursa i relativno velike troškove, kako Šabić objašnjava, i od štićenog lica se očekuje da se ponaša odgovorno i racionalno i svoje želje i ponašanja svodi u te okvire.

„Nesporno je pravo javnosti da zna da li je i koliko je poseta predsednikovog sina koštala građane Srbije?  Jer čak i ako je on lično išao u svom trošku, obezbeđenje koje su, po onom što se moglo čuti, činili nepoznat broj pripadnika specijalne jedinice ‘Kobri’ moralo je koštati – troškovi puta, smeštaj, dnevnice i sl. Posebno je neverovatno zvučala vest da nemački MUP nije imao saznanja da je Danilo Vučić u toj zemlji. Jer ako su mu naši organi bezbednosti pružali zaštitu na teritoriji strane države u punoj je suprotnosti elementarnim, minimalnim standardima policijske saradnje da o tome ne obaveste domaće organe“, navodi Rodoljub Šabić.

Kada je u pitanju institucija u našoj zemlji koja bi trebalo da proverava ima li nekog sukoba interesa u ovome, Šabić kaže da je to Agencija za sprečavanje korupcije.

„Ali, opšte je poznato da Agencija za sprečavanje korupcije u ‘delikatnim’ slučajevim krajnje nerado tu nadležnost i ovlašćenja, praktikuje“, ističe Šabić.

Srđan Milivojević, poslanik DS, za Danas kaže da kod nas, za razliku od primera u Hrvatskoj, ne postoje institucije koje bi sprovele istragu.

„Primera za to je bezbroj. Još uvek se građanima Srbije ruga tetka iz Kanade, Nebojša Stefanović kupuje vilu nekadašnjeg grčkog premijera Micotakisa, doktor Siniša Mali uživa u svom akademskom zvanju, Marjan Rističević čuva poljoprivredne robne rezerve koje su pojeli miševi, a institucije ćute“, navodi Milivojević.

Da li će naše institucije istražiti o čijem trošku je Danilo Vučić išao na Evropsko prvenstvo? 3
Foto: Print screen N1

On tvrdi da Aleksandar Vučić uvek može da izvede takvu manipulaciju, u kojoj bi na kraju dokazao da Evropskog prvenstva nije ni bilo.

„Vučić kao šef mafije i kao neko ko na Skaj aplikaciji ima nadimak Oskar, članovima porodice može da pokloni ne ulaznice za utakmicu, već može da kupi čitav stadion. Za slučaj da se pokaže da su ulaznice za utakmicu kupljene iz kase predsednika Republike, Vučić uvek može da organizuje glasanje na kome će se većina građana, uz malu pomoć režima, izjasniti da ne samo da se Srbija nije ni kvalifikovala na Evropsko prvenstvo, nego to prvenstvo nije ni održano“, u svom stiliu komentariše Srđan Milivojević.

Naša redakcija je Agenciji za sprečavanje korupcije takođe poslala mejl sa pitanjem da li će povodom ovog slučaja da pokrene kontrolu ili istragu, ali odgovor do objavljivanja ovog teksta nismo dobili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari