SAD su saopštile da nasilje koje je razorilo region Darfur u Sudanu – koje SAD vide kao genocid – čini najgoru zloupotrebu ljudskih prava na svetu u 2006. U svojoj godišnjoj proceni, SAD su takođe istakle opadanje odgovornosti vlade u Rusiji, kao i pogoršavanje situacije u Kini. Još je rečeno da nasilje u Iraku i Avganistanu sprečava napredak prava.
SAD su saopštile da nasilje koje je razorilo region Darfur u Sudanu – koje SAD vide kao genocid – čini najgoru zloupotrebu ljudskih prava na svetu u 2006. U svojoj godišnjoj proceni, SAD su takođe istakle opadanje odgovornosti vlade u Rusiji, kao i pogoršavanje situacije u Kini. Još je rečeno da nasilje u Iraku i Avganistanu sprečava napredak prava. Izveštaj takođe gleda i unutar SAD, priznajući neka nerazrešena pitanja o antiterorističkim akcijama SAD od 11. septembra. „Sudanska vlada i milicija Džanjavid koju podržava vlada snose odgovornost za genocid u Darfuru“, kaže se u izveštaju. To podrazumeva ubijanje civila, korišćenje silovanja kao oružje u ratu i sistematsku torturu. U četvorogodišnjem konfliktu u Darfuru ubijeno je blizu 200 hiljada ljudi.
Severna Koreja je dostigla vrh svetskih „najsistematičnijih prekršitelja ljudskih prava“ sa vladom za koju kažu da kontroliše sve aspekte života građana. Burma, Iran, Zimbabve, Kuba, Kina, Belorusija i Eritreja takođe su pomenute u ovom kontekstu. Istaknuta je „erozija odgovornosti vlade u Rusiji“, a izveštaj navodi restrikcije medija, korupciju u policiji i politički pritisak na sudstvo. Za trenutni konflikt u novim demokratijama, kao što su Irak i Avganistan, kaže se da se sukobljavaju sa napretkom ljudskih prava. Izveštaj takođe ističe izazove s kojima se suočavaju nevladine organizacije i mediji, navodeći da je „uznemiravajući broj zemalja“ izglasao zakone koji za metu imaju ove sektore. Međutim, ima i nekih dobrih vesti sa poboljšanjem stanja ljudskih prava, kao što je u Liberiji, Indoneziji i Maroku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.