godišnji dečak koji je proveo više od tri godine u Karku, zatvoru za maloletne prestupnike, pokazao je rane na telu koje su on i njegovi cimeri zadoboli ležeći iz noći u noć na dušecima natopljenim znojem.
„Električnu energiju dobijamo iz generatora, ali se on uključuje na samo dva časa sedmično, kada dolaze posetioci, i na dva ili tri časa tokom večeri.

godišnji dečak koji je proveo više od tri godine u Karku, zatvoru za maloletne prestupnike, pokazao je rane na telu koje su on i njegovi cimeri zadoboli ležeći iz noći u noć na dušecima natopljenim znojem.
„Električnu energiju dobijamo iz generatora, ali se on uključuje na samo dva časa sedmično, kada dolaze posetioci, i na dva ili tri časa tokom večeri. Ubeđeni smo da stražari prodaju gorivo za generator na crnom tržištu“, rekao je on. Snabdevanje vodom u Karku je periodično, a Omar je, kako je rekao, mogao da se istušira jednom u tri dana. Dečaci spavaju u četiri spavaone u kojima u proseku ima 75 dece u ćeliji dimenzija pet sa deset metara, gde ona spavaju na krevetima na spratu ili na betonskom podu.
Prema rečima Omara, stražari često odvode dečake u odvojenu sobu gde ih siluju. Oni takođe protiv svih zatvorskih pravila pozajmljuju dečacima mobilne telefone da se jave kod kuće, ali pod uslovom da im njihove porodice svaki put dopune kredit za 10 do 20 dolara. Predavači su u novembru protekle godine kolektivno podneli ostavku zbog niskih plata, saopštio je jedan međunarodni zvaničnik. Stoga, deca se besciljno šetaju okolo bez ikakvih dnevnih aktivnosti osim vežbanja u dvorištu.
Iako su deca okrivljena, međunarodni standardi za poštena suđenja nikada nisu bila ispunjena. „Suđenja u proseku traju 25 minuta, pri čemu nema svedoka, a priznanje se smatra jedinim dokazom, dok branioci koje optuženicima dodeljuje sud dobijaju uvid u slučaj na sam dan suđenja zbog čega nemaju prilike da se nasamo konsultuju sa optuženikom, rekao je međunarodni savetnik iz Bagdada koji je zatražio anonimnost.
Međutim, Kadim Rauf Ali, zamenik generalnog direktora Molsinog sektora za prestupnike, izjavio je da je broj zatvorenika u Tobki ove godine drastično smanjen zahvaljujući hitnim otpustima koja su obavezna prema novom zakonu. Tamo sada ima samo 226 dece, ali je zato Kark i dalje prenatrpan. On ima 315 zatvorenika, a ima mesta za samo 250.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari