Deca radnici predstavljaju sve veći problem u Kini, saopštila je juče kineska radnička organizacija (CLB) iz Hongkonga, nadovezujući se na već postojeću zabrinutost koju su izrazile grupe za zaštitu ljudskih prava, pa čak i Međunarodni olimpijski komitet. Kombinacija siromaštva, slabih zakona i nedostataka u okviru obrazovnog sistema omogućavaju da ta praksa cveta, navodi se u izveštaju CLB.

Deca radnici predstavljaju sve veći problem u Kini, saopštila je juče kineska radnička organizacija (CLB) iz Hongkonga, nadovezujući se na već postojeću zabrinutost koju su izrazile grupe za zaštitu ljudskih prava, pa čak i Međunarodni olimpijski komitet. Kombinacija siromaštva, slabih zakona i nedostataka u okviru obrazovnog sistema omogućavaju da ta praksa cveta, navodi se u izveštaju CLB. Vlasti moraju da pojačaju primenu zakona protiv zloupotrebe dece, da povećaju ulaganja u obrazovni sistem i odreše nevladinim organizacijama ruke u pružanju pomoći deci radnicima, navodi se u izveštaju. Kinesko ministarstvo inostranih poslova nije želelo juče da komentariše navode izveštaja. Na pozive, koji su upućeni Ministarstvu rada i odeljenjima zaduženim za socijalno brigu o deci, nije usledio odgovor. Navodi u izveštaju poklapaju se sa nedavnim navodima međunarodnih radničkih grupa i nevladinih organizacija.
UNICEF je saopštio da, od procenjenih 350 miliona dece radnika širom sveta, 60 odsto njih radi u Aziji, iako taj izveštaj ne obuhvata preciznu cifru za broj dece radnika u Kini, niti ističe tu zemlju kao najvećeg prestupnika. Veoma mala deca se često koriste, u zemljama južne Azije, za rad u industrijama za proizvodnju tepiha. Kineski zakoni zabranjuju deci ispod 16 godina starosti da rade i nude posebne povlastice za radnike ispod 18 godina starosti. Ipak, veliki broj dece ispod 16 godina svake godine stupa na tržište rada. Oni su često primorani da rade kao robovi, ističe se u izvešaju. Nisu navedene precizne cifre o broju dece radnika u Kini, saopštili su zvaničnici CLB, ali se broj dece koja su napustila ili pobegla iz škole procenjuje na nekoliko stotina hiljada. Većinu dece radnika čine devojčice, što oslikava tendenciju da se potisne obrazovanje ženske dece u ruralnim krajevima zemlje, navodi se u izveštaju.
Poslodavci se sve više okreću zapošljavanju dece zbog velike oskudice jeftine punoletne radne snage u industrijalizovanim delovima Kine. Deca se ne pozivaju na svoja prava i obično primaju plate u iznosu od 30 evra mesečno. Pored toga što su loše plaćena, što dobijaju lošu hranu i skučene uslove za život, deca radnici su, takođe, i izložena nasilju i zloupotrebi, kao što je prekovremeni rad, ističe se u izveštaju. Usamljenost i nostalgija za školskim danima samo doprinose njihovoj mizeriji.
CLB krivi državu, za veliki broj dece koja napuštaju škole, jer ona slabo ulaže u obrazovanje, ostavljajući tako kineske roditelje sa velikim teretom plaćanja visokih školarina, uprkos vladinoj tvrdnji da je deci omogućeno besplatno devetogodišnje osnovno obrazovanje. Uprkos nekim pokušajima da se reše neki od problema u obrazovanju, Kina i dalje ulaže samo 2.7 odsto domaćeg nacionalnog proizvoda na obrazovanje, što je manje od polovine u odnosu na preporuke UN, stoji u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari