Subotica i Osijek će zajednički raditi na što bržem usvajanju sistema razvrstavanja i recikliranja otpada kako bi do 2020. godine mogli da dostignu evropski standard koji propisuje ukupno 50 odsto prerađenog otpada.
Uz pomoć Evropske unije, a u okviru programa prekogranične saradnja, dve nevladine organizacije – Centar za ekologiju i održivi razvoj iz Subotice i Zeleni Osijek iz Osijeka, sprovodiće projekat pod nazivom „Ka zajednicama koje recikliraju“, čiji je krajnji cilj smanjenje ukupne količine otpada na gradskim deponijama, a povećanje dela koji se može preraditi i ponovo upotrebiti.
Prilikom jučerašnjeg predstavljanja projekta u Subotici najavljeno je da će, osim edukacije i podizanje svesti građana o potrebi da se o otpadu razmišlja još na mestima gde se on stvara, tokom trajanja projekta planira se i postavljanje nekoliko zelenih ostrva, koja će sadržati više vrsta kontejnera, u koje će se ubacivati već razvrstani otpad.
Kako je Subotica u okviru Regionalne deponije već započela plansko upravljanje otpadom i pokrenula sistem selekcija čvrstog otpada, projekat koji će sprovoditi dve nevladine organizacije iz susednih država biće na neki način usavršavanje već započetog sistema razvrstavanja i reciklaže, rekla je Suzana Dulić, članica Gradskog veća zadužena za komunalnu delatnost.
Još pet zelenih ostrva
Prema planu projekta, naredne godine će se uz pomoć CEKOR-a i Zelenog Osijeka, kao i EU podrške, u Subotici postaviti još pet zelenih ostrva, što će građanima olakšati napore da se otpad pre nego što ga pripreme za deponiju, razvrsta i tako se smanji količina onog dela koji se upućuje na deponije. Projekat se po principu „ogledala“ izvodi u dve oblasti – Osječko-baranjskoj županiji i Severnobačkom okrugu, a njegova ukupna vrednost je oko 300.000 evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.