Prošlo je ravno deset godina od kada je ideja o formiranju udruženja koje će se baviti promocijom prirodnih lepota opštine Kladovo i zaštitom životne sredine pretvorena u delo osnivanjem Udruženja ljubitelja prirode “Divljina” .
Tokom protekle decenije brojni klinci „divljinci“ koji su prve ekološke korake napravili u ovom udruženju dovoljno su odrasli da svoje iskustvo danas prenose na mlađe. Kladovska “Divljina” realizovala je za to vreme mnoge projekte u saradnji sa domaćim i stranim donatorima, otkrivala svojim članovima, ali i svim drugima prirodne lepote u okruženju, čuvala prirodu pokazujući ličnim primerom da “nije teško biti fin”.
Tako je jedna klinka „divljinka“ Đurđa, ne čekajući nekakv zeleni dan u kalendaru, ljuta i tužna, kako je sama rekla, zbog bezobraznih i neodgovornih ljudi koji bacaju smeće i kvare dečija igrališta zajedno sa svojim prijateljima iz “Divljine” sredila prostor oko Lolićeve česme u Kladovu.
I pozvala sugrađane, velike i male, da se pridruže u borbi za čistije Kladovo, smatrajući to pravim izazovom.
„Prijavite nam zagađivače i divlje deponije, ruglo koje je rasuto pored reka, kanala i puteva. Zasucite rukave i očistite lokacije u svojoj okolini . Da li je to parkić ili napusteno dvorište, deo plaže ili obližnji šumarak… nebitno. Napravite fotografiju pre i fotografiju posle i postavite na FB ili Instagram. Nek Vam to bude izazov“, pozvali su Đurđa i „divljinci“.
Ovakvi primeri pokazuju da uloženi trud u rad sa najmlađima nije ostao bez efekta i kako kaže alfa i omega “Divljine” Milan Rašević, prioritteno su bili okrenuti radu sa decom i mladima i podizanju ekološke svesti zajednice.
„Kroz program Klinci divljinci prošlo je viđe od 100 mališana. Program je radio pod motom ‘Upoznaj svoj kraj’, upoznaj mogućnosti koje nam priroda pruža, edukuj se i daj svoj doprinos u očuvanju prirode i biodiverziteta“, objašnjava Rašević dodajući da udruženje danas okuplja oko 160 članova različite starosti.
Za deset proteklih godina realizovani su brojni projekti, a onaj na koji su posebno ponosni je “Pećina Banja” sproveden u okviru konkursa Zaječarske inicijative „Transformator“ uz podrsku USAID-a. Program “Transformator” trajao je pet godina i njime je podržano više od 50 projekata i udruženja, a projekat “Divljine” proglašen je za najbolji.
„Cilj projekta bila je promocija pećinskog sveta i stvaranje pešačke staze duge 2,5 km sa ukupno četiri odmorišta opremljenih info tablama, kao i info tablom na pocetku staze, kantama za otpatke , setom stolova i klupa na svakom odmorištu i mosta koji je premošćivao rečicu Valja Mare“, ojasnio nam je Rašević.
Ovom stazom su minulog vikenda prošli i Miličinu i Pećinu Banja obišli članovi Divljine i njihovi prijatelji iz raznih krajeva Srbije, ali i Rumunije, Ukrajine i Rusije, koji su im se pridružili u obeležavanju deset godina postojanja. Jer kako bi drugačije poštovaoci prirode obeležili jubilej, ako ne odgovornim boravkom u prirodi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.