Medicinski fakultet u Nišu je prošlog vikenda najavio da će podneti krivične prijave zbog klevete i uznemiravanja javnosti protiv trojice predstavnika Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost koji su izneli optužbe o višegodišnjem „kriminalu i korupciji“ na toj visokoškolskoj ustanovi.

Medicinski fakultet u Nišu je prošlog vikenda najavio da će podneti krivične prijave zbog klevete i uznemiravanja javnosti protiv trojice predstavnika Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost koji su izneli optužbe o višegodišnjem „kriminalu i korupciji“ na toj visokoškolskoj ustanovi. Dekan Milan Višnjić oštro je negirao ovakve optužbe, uz tvrdnju da su one fabrikovane upravo u vreme afere „Indeks“, kako bi bio smenjen sa te funkcije. On je kazao da nije član ni jedne stranke i ocenio da iza napada „stoji državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović“, i to iz ličnih i stranačkih (G17Plus) razloga, što je ona demantovala.
Na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare, potpredsednik Granskog sindikata prosvete UGS Nezavisnost Tomislav Živanović pozvao je policiju i pravosuđe da ispitaju odgovornost dekana Višnjića, ali i republičkog ministra prosvete i sporta Slobodana Vuksanovića i njegove pomoćnice Emilije Stanković (koja je nedavno uhapšena u aferi „Indeks“) u vezi sa „nelegalnim radom privatnog univerziteta u Luganu u Švajcarskoj“, u kojem već skoro dve decenije učestvuju profesori niškog Medicinskog fakulteta, što Ministarstvo zna, ali ne reaguje. Dekan tog fakulteta Višnjić demantovao je takve navode, uz objašnjenje da su Lugano „izmislili“ prethodni čelnici Medicinskog fakulteta, ali da „u njegovo vreme“ u tom mestu u Švajcarskoj postoji samo Agencija za pripremu stranih studenata za studije koje se odvijaju isključivo na niškom fakultetu, i u skladu sa zakonom.
Živanović, kao i profesor Medicinskog fakulteta Radomir Vučetić i suspendovani šef obezbeđenja na fakultetu Zoran Đorđević, izneli su, međutim, i optužbe novijeg datuma od onog koji nosi „slučaj Lugano“. Oni tvrde da je Višnjić odgovoran jer je „nelegalno upisivao studente na grupi za engleski jezik“, za šta je u Okružnom sudu u Nišu već uslovno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od šest meseci. Prema njihovim rečima, dekan je takođe „nelegalno upisivao studente i na grupu za medicinske sestre (tehničare)“ jer je reč o zvanju koje pozitivno zakonodavstvo ne poznaje.
Ovakve tvrdnje sindikalci i nezadovoljni (bivši i sadašnji) radnici Medicinskog fakulteta potkrepili su Izveštajem Komisije Ministarstva prosvete i sporta o upravnom nadzoru izvršenom aprila 2004. godine. U izveštaju se navodi da je ovaj fakultet „zloupotrebio saglasnost Vlade Srbije iz 1997. godine za izvođenje nastave na engleskom jeziku“. Saglasnost se odnosi samo na studijsku grupu Medicina, ali su školske 2003/4 godine na „engleske“ studije upisani i studenti na grupama Stomatologija i Farmacija.
„Na studijskoj grupi Medicina upisano je 34 studenata, od kojih je samo osam položilo kvalifikacioni ispit, dok ga ostali nisu položili. Na grupi Stomatologija upisano je 11 studenata, od kojih su samo dva položila kvalifikacioni ispit. Na grupi Farmacija upisano je 19 studenata, od kojih je kvalifikacioni ispit položilo 14, a petoro studenata nije. Svi ovi studenti (64) upisani su na osnovu rešenja dekana, a preko dozvoljenog broja utvrđenog odlukom Vlade Srbije za školsku 2003/04 godinu, bez javnog oglašavanja i pod uslovima upisa koji su važli za sve ostale studente“, navodi se u Izveštaju o upravnom nadzoru Komisije.
Komisija obavezuje Medicinski fakultet da se svim studentima koji su te školske godine upisani na studije na engleskom jeziku „vrati razlika između iznosa školarina za studije na tom jeziku i onog za samofinansirajuće studente“. Takva obaveza se obrazlaže činjenicom da su se oni koji su upisani na studije na engleskom jeziku još pre početka školske godine opredelili za nastavu na srpskom i priključeni su studentima koji uče na maternjem jeziku. Kako fakultet nije formirao posebnu nastavnu grupu, niti izvodio nastavu na engleskom jeziku, ta grupa studenata je „neopravdano plaćala naknadu za takvu nastavu u visini od 2.500 evra“. A ona je bitno viša od cene samofinansirajćih studenata na grupama Medicina i Farmacija (50 hiljada) i Stomatologija (100 hiljada dinara).
Komisija je ukazala i na drugu nepravilnost i naložila Medicinskom fakultetu da obustavi upis i izvođenje nastave na studijskoj grupi za diplomirane medicinske sestre (tehničare) uz obrazloženje da Zakon o zdravstvenoj zaštiti (još) ne poznaje takvo zvanje, tako da svršeni studenti ne bi mogli naći posao. Studenti koji su već upisani na takve studije školske 2003/4 godine mogu ih nastaviti na jednoj od Viših medicinskih škola u Srbiji, preporučila je Komisija.
„Medicinski fakultet se nije obraćao Ministarstvu prosvete i sporta za utvrđivanje ispunjenosti uslova za početak rada i obavljanja delatnosti na ovakvoj studijskoj grupi, a izvođenje nastave na njoj može početi kada Ministarstvo utvrdi ispunjenost uslova za početak rada. Uslov da fakultet Ministarstvu podnese zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za rad ovakve studijske grupe je izmena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u smislu uvođenja naziva diplomirana medicinska sestra (tehničar) sa visokim obrazovanjem“, zaključuje Komsija.
Nastavlja se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari