„Sednica Naučno-nastavnog veća Pravnog fakulteta će, povodom odluka Komisije za akreditacije, biti održana do kraja ovog meseca.
Odluka Komisije biće sprovedena maksimalno, odnosno u granicama mogućnosti”, izjavio je juče za naš list v.d. dekana kragujevačkog Pravnog fakulteta dr Nenad Đurđević, komentarišući nedavnu odluku Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK) koja je ovdašnjem Pravnom fakultetu naložila da obezbedi komisijsko polaganje ispita na svim predmetima na kojima ispituju nastavnici optuženi u aferi „indeks“.
Uz to, Komisija je sugerisala Pravnom fakultetu i da se do okončanja sudskog postupka protiv profesora optuženih u aferi ti nastavnici ne biraju u organe upravljanja i rukovodstva fakulteta.
Dekan Đurđević, koji je, kao i njegov prethodnik na toj funkciji, dr Predrag Stojanović, jedan od optuženih profesora u aferi, kaže da će i ta sugestija biti uzeta u obzir, i o njoj će se „voditi računa u okviru u zakonskih mogućnosti“.
Sa druge strane, sagovornik našeg lista sa Univerziteta u Kragujevcu, koji dobro poznaje situaciju na ovdašnjem Pravnom fakultetu, a koji je želeo da ostane anoniman, smatra da u toj visokoškolskoj ustanovi, nakon odluke KAPK-a, ništa bitnije neće da se promeni, ali da odluku treba pozdraviti, jer se radi o prvoj meri nekog od nadležnih državnih organa da se, ukoliko je to uopšte moguće, saniraju štetne posledice afere na Pravnom fakultetu. On, naime, tvrdi da profesori optuženi u aferi „Indeks“, koji su, prema njegovim rečima, dobro međusobno povezani i organizovani, te nezvanično ovde slove za „zatvorsko bratstvo“, imaju potpunu kontrolu na Pravnom fakultetu. Njihov prvi cilj je, tvrdi izvor Danasa, da sudski postupak protiv njih traje što duže i da jednog dana zastari, i u tome „nisu bez podrške političkih struktura i ličnosti iz bivših i sadašnje vlasti, njihovih dužnika koji su na mestima sa kojih mogu da im pomognu.“
– Za optužene u aferi „Indeks“ ne bi bio nikakav problem ni da prihvate sugestiju KAPK-a da ne budu birani u organe upravljanja i za rukovodioce fakulteta. Zašto? Zato što kontrolišu sve na fakultetu i imaju ljude koje bi postavili na rukovodeće funkcije, a koji bi njima polagali račune. U takvoj situaciji će uspeti da pronađu način za „zaobilaženje“ i odluke o komisijskom polaganju ispita na predmetima na kojima oni ispituju. Ništa se, dakle, bitnije neće promeniti, smatra naš sagovornik. Na ovdašnjem Univerzitetu ima mišljenja i da je odluka KAPK-a o meri naknadnog praćenja Pravnog fakulteta u Kragujevcu gotovo izvesno doneta pod pritiscima iz EU.
Optuženi već pet godina na vlasti
Podsetimo da je afera „Indeks“ obelodanjena u februaru 2007, kada je uhapšeno petnaestak profesora Pravnog fakulteta u Kragujevcu, kao i iz Beograda i Niša, ali i studenata, zbog sumnje da su zloupotrebili položaj i da su primali i davali mito prilikom polaganja ispita i izdavanja (dobijanja) diploma. Svi uhapšeni rukovodioci i profesori proveli su u istražnom zatvoru između šest i sedam meseci, nakon čega su se vratili na fakultet. Vlast na Pravnom fakultetu ponovo su preuzeli već 2009. i od tada, prema tvrdnjama upućenih, imaju punu kontrolu nad tom visokoškolskom ustanovom, koju ostvaruju uz podršku Univerziteta i političkih sponzora iz bivših i sadašnje vlasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.