Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla Del Ponte izjavila je juče, na oproštajnoj konferenciji za štampu u Hagu, da odlazi razočarana što Ratko Mladić i Radovan Karadžić nisu uhapšeni i pozvala Evropsku uniju da sve do njihovog hapšenja održi pritisak na Srbiju.
„Odlazim vrlo razočarana što Mladić i Karadžić nisu uhapšeni i boli me što i dalje o tome moram da govorim.

Glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla Del Ponte izjavila je juče, na oproštajnoj konferenciji za štampu u Hagu, da odlazi razočarana što Ratko Mladić i Radovan Karadžić nisu uhapšeni i pozvala Evropsku uniju da sve do njihovog hapšenja održi pritisak na Srbiju.
„Odlazim vrlo razočarana što Mladić i Karadžić nisu uhapšeni i boli me što i dalje o tome moram da govorim… To je velika mrlja na našem radu. Moj naslednik Serž Bramerc nastaviće da insistira na tom pitanju, a ključno je da EU održi pritisak na Srbiju sve dok Mladić, Karadžić, Stojan Župljanin i Goran Hadžić ne budu uhapšeni“, rekla je Del Ponte.

Najs imao problem što mu je šef žena

Pozvana da prokomentariše izjave koje je protiv nje davao tužilac koji je vodio suđenje Slobodanu Miloševiću Džefri Najs, Del Ponte je izjavila da je za „mnogo ljudi iz njegovog tima bio problem da rade s Najsom“ i da su stoga odlazili. Uz to Najs je, rekla je Del Ponte, „imao problem s činjenicom da mu je šef žena“.

„Mnogo puta sam od njega tražila da podnese ostavku. Kada je Milošević umro ja sam bila ta koja je odlučila da on više nije potreban“, napomenula je. Del Ponte je nagovestila da bi se za tri godine, kada joj istekne mandat kao ambasadoru Švajcarske u Argentini, mogla vratiti u međunarodno pravosuđe. S dužnosti glavne tužiteljke Haškog tribunala Del Ponte odlazi 31. decembra.

Ona je, međutim, primetila da taj zahtev trenutno „nije pri vrhu dnevnog reda“ EU. Na pitanje da li to znači da Mladić neće biti u Hagu ako EU sa Srbijom potpiše ugovor o stabilizaciji i pridruživanju, tužiteljka je odgovorila potvrdno. Tribunal, prema njenim rečima, ne sme zatvoriti vrata dok se to ne dogodi, a na Ujedinjenim nacijama je da to osiguraju.
Del Ponte je izjavila da su se Mladić i Karadžić do 1997. godine slobodno kretali Republikom Srpskom i da „ni međunarodna zajednica, ni lokalne vlasti nisu želeli da ih uhapse“. „Posle toga su otišli da se skrivaju u Srbiju i na srpskim vlastima je bilo da ih uhapse… One su pokušavale do leta prošle godine da Mladića ubede da se preda“, rekla je tužiteljka, priznajući da je Beograd uspeo da ubedi više drugih optuženih da se predaju.
Upitana da li ima neku fotografiju Mladića i Karadžića u Beogradu, Del Ponte je odgovorila da ima fotografiju Mladića sa svadbe održane u jednom beogradskom restoranu 2002. Dodala je da ne zna da li zapadne obaveštajne službe imaju novije fotografije, ali veruje da bi joj, da ih imaju, dostavile.
Na pitanje da li je imala dovoljnu podršku međunarodne zajednice u potrazi za Karadžićem i Mladićem, ona je odgovorila: „Nisam imala dovoljnu podršku, inače bi oni bili u zatvoru“. Rekla je i da begunce štite „pojedinci, a ne institucije“. Del Ponte je naglasila da je, i pored toga što su najtraženiji optuženici na slobodi, u osam godina Tribunal ispunio svoj mandat, sudeći „političarima i donosiocima odluka koji su uništili živote desetina hiljada ljudi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari