Jučerašnji generalni štrajk javnih službi i preduzeća zbog nezadovoljstva merama koje preduzima Vlada kako bi umanjila posledice ekonomske krize paralisao je Francusku. Lokalni vozovi su počeli ređe da saobraćaju većod 20 časova u sredu, uoči štrajka, tako da su mnogi imali teškoće prilikom povratka svojim kućama, a juče u retke lokalne vozove nije bilo moguće ući zbog neviđenih gužvi. Saobraćaj na pojedinim linijama poput linije B regionalnog metroa pariske regije bio je potpuno obustavljen. Drumovi u okolini velikih mesta bili su zakrčeni automobilima zaposlenih u privatnom sektoru koji su pokušavali da odu na posao.

 Zaposleni na železnici, koji su prema zakonu o obaveznom minimalnom procesu rada bili na radnim mestima, primenjivali su obustave od 59 minuta, koje zakon ne sprečava. Štaviše, međunarodni saobraćaj bio je obuhvaćen štrajkom. Četrdeset odsto vozova velikih brzina (TGV) nije saobraćalo, a trideset odsto letova sa aerodroma Orli i preko deset sa „Šarl de Gola“ je otkazano. Procenjuje se da je ekonomija Francuske oštećena štrajkom za 300 do 400 miliona evra.

Štrajkom je najviše bilo pogođeno školstvo. Prema Ministarstvu obrazovanja 50 odsto zaposlenih štrajkuje, dok sindikati izjavljuju da se dve trećine zaposlenih odazvalo pozivu na štrajk. U mnogim mestima, poput Grenobla i opština u pariskoj regiji, lokalne vlasti nisu poštovale obavezu da prime i zbrinu decu u predškolske i osnovne školu, kako bi njihovi roditelji otišli na posao. Predsednici opština, koje nisu pihvatale učenike, pravdali su nepoštovanje zakona nedostatkom osoblja, jer su sve kvalifikovane osobe za brigu o deci štrajkovale, dok su neki otvoreno govorili da ne poštuju obavezu prihvata učenika jer je ta mera u suprotnosti sa pravom na štrajk. U Parizu je 210 škola bilo zatvoreno, dok je njih 400 prihvatalo učenike. Sudstvo, energetski sektor, kao i lokalna administracija takođe štrajkuju.

Štrajkačima su se pridružili i neki zaposleni u privatnom sektoru, pogotovo iz preduzeća koja su najavila ili većotpustila deo zaposlenih. Filijale nekih banaka su zatvorene ili rade usporeno. Delovi automobilske industrije takođe su štrajkovali. Procenjuje se da je na ulicama Pariza bilo više od dva miliona demonstranata. Protestna kolona krenula je u 14 časova sa trga Bastilje ka Operi. U Klermon Feranu koji ima 130.000 stanovnika, prema izveštaju policije, u prepodnevnim satima protestovalo je 15.000 radnika, iz državnog i privatnog sektora. U Marselju, drugom po veličini gradu u Francuskoj, na ulice je izašlo više od 15.000 ljudi. Ubrzo po preuzimanju položaja predsednika države, Nikola Sarkozi je 2007. uveo obavezu minimalnog procesa rada i obaveznog prihvata učenika u škole. Tim povodom je izjavio da „više niko neće primetiti da u Francuskoj neko štrajkuje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari