Termoelektrana „Kostolac B“ je veliko radilište, na kome se trenutno nalazi više od 600 radnika, izvođača radova, a najviše je predstavnika kineske kompanije CMEC i njihovih podizvođača iz Srbije. Uveliko se radi na demontaži stare opreme u mašinskoj sali, kotlovskom i elektrofilterskom postrojenju.

Istovremeno stižu šleperi sa opremom koja je došla iz Kine i na skladišnom placu već se radi na njenom sklapanju. Naš sagovornik je bio direktor TE „Kostolac B“, Dragan Živić, koji nam je približio aktivnosti koje se odvijaju na ovom strateški veoma značajnom poslu. -Aktinosti na radilištu u proteklih 27 dana usmerene su na demontažu opreme i prema planu svi radovi su u okviru termin plana, kaže Dragan Živić. Taj plan smo sačinili zajedno sa kineskim firmama koje se nalaze na radilištu. Pored kineske firme CMEC i njihovih podizvođača „Dalian“ i „Đansuin“, kineski partneri su angažovali i firme iz Srbije. U toku je demontaža kotlovskog i elektrofilterskog postrojenja. Tu je završena demontaža značajnog dela mašinske konstrukcije, a u toku su i građevinski radovi na rušenju, a kasnije i izgradnji nove ploče ispod elektrofilterskog postrojenja. Kod kotlovskog postrojenja uklonjen je ozid, a trenutno se radi na uklanjanju šamotnih ozida na svih osam reciklažnih mlinova. Taj posao je bio planiran da traje trideset, a odrađen je za 18 dana, što je za svaku pohvalu. Sada praktično idemo i ispred planiranih radova po termin planu. Sada su intenzivni radovi kineskih izvođača na demontaži cevnog sistema kotla i vi ste videli da se na tom poslu radi veoma intenzivno. Radi se 24 sata bez prestanka, naglasio je Živić.

Na turbogeneratorskom postrojenju svi planirani radovi su završeni na vreme, počevši od turbina srednjeg, niskog i visokog pritiska i upućena je oprema u „Alstom“ u Poljskoj na rekonstrukciju. Prema rečima Živića, u međuvremenu će početi radovi na zameni zagrejača, sređivanju kondenzatora i tu će biti izmenjena velika količina cevi. U toku su ili će biti raspisane javne nabavke za ostale pozicije. – Očekujemo da i te poslove završavamo upravo po termin planu, jer mislim da smo primenili kvalitetnu organizaciju celokupnog posla, kaže Dragan Živić. Oprema koja treba da se ugrađuje pristiže i trenutno je uskladišteno oko 1.600 tona opreme. Put koji prelazi oprema je brodovima iz Kine do Konstance, a odatle takođe brodovima do luke Pančevo, gde se posle šleperima doprema do Kostolca. Do sada je došlo više od 130 šlepera opreme, rekao je Živić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari