Visokoškolci Univerziteta u Nišu bi u toku ove godine trebalo da dobiju mogućnost studija i u naučnim oblastima koje dosad nisu mogli izučavati u ovom gradu. U rektoratu NU najavljeno je da bi na Pravnom fakultetu uskoro trebalo da bude otvoren Departman političkih nauka, a do početka naredne godine Poljoprivredni fakultet.
Visokoškolci Univerziteta u Nišu bi u toku ove godine trebalo da dobiju mogućnost studija i u naučnim oblastima koje dosad nisu mogli izučavati u ovom gradu. U rektoratu NU najavljeno je da bi na Pravnom fakultetu uskoro trebalo da bude otvoren Departman političkih nauka, a do početka naredne godine Poljoprivredni fakultet.
Prema rečima profesora Pravnog fakulteta Milorada Božića, budući departman (političkih nauka) je potpuno novi organizacioni oblik studiranja koji je usklađen s principima Bolonjske deklaracije i odredbama aktuelnog Zakona o visokom obrazovanju. Elaborat o departmanu trebalo bi da prođe proceduru pred nadležnim organima NU do kraja ovog meseca. Departman je uobičajen organizacioni sistem u zapadnim zemljama, a daleko je jeftiniji od zasebnog fakulteta jer studije ne zahtevaju posebnu zgradu (sedište), a profesori ne bi bili u stalnom radnom odnosu.
– Za departman političkih nauka odlučili smo se zbog toga što ovakav fakultet postoji samo u Beogradu. Verujemo da bi takve studije u vreme kada je „politika – naša sudbina“ bile interesantne kako za one koji se njome bave, tako i za sadašnju mlađu populaciju u Srbiji. Osnovne studije na ovom departmanu trajaće tri godine, posle čega će studenti steći zvanje politikologa, dok će na dodatnim dvogodišnjim studijama steći zvanje diplomiranog politikologa, što je u rangu mastera. Studenti će na dvogodišnjim (master) studijama moći da se opredele za smer unutrašnje i međunarodne politike – kaže Božić.
Na departmanu političkih nauka prve godine će biti upisano 100 studenata, od kojih bi polovinu finansirala država iz budžeta. Od ukupno 66 predmeta na 50 bi nastavu držali profesori s niškog Univerziteta, a to je „daleko veći procenat domaćeg nastavnog kadra od onog koji se zahteva zakonom“.
Poljoprivredni fakultet bi, pak, trebalo da predstavlja novi, 14. fakultet u sastavu Univerziteta u Nišu. Inicijativnu grupu za formiranje fakulteta čine predstavnici niškog, ali i beogradskog i prištinskog (kosovskomitrovačkog) univerziteta. Inicijativu su već podržala i aktuelna republička ministarstva prosvete i nauke.
– Poljoprivredni fakultet bi bio jedan od nosećih faktora razvoja našeg regiona i unapređenja održivog ruralnog razvoja. Područje istočne i jugoistočne Srbije ima oko dva miliona stanovnika i 1,3 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta, čije potencijale treba pravilno iskoristiti. Studijski programi na Poljoprivrednom fakultetu trebalo bi da se održavaju u skladu s Bolonjom (u formi tri plus dva), a studiralo bi se vinogradarstvo, ratarstvo i stočarstvo – rekao je rektor NU Radoslav Bubanj novinarima.
Bubanj je još rekao da kadrovi za izvođenje nastave na Poljoprivrednom fakultetu već postoje u niškom regionu, te da bi trebalo obezbediti još samo prostor i druge materijalne uslove za rad. On je dodao da otvaranjem ovog fakulteta ne bi bio ugrožen rad postojeće Više poljoprivredne škole u Prokuplju, jer bi se na njoj sticale strukovne, a na fakultetu akademske diplome.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.