Desničari lako prolaze bezbednosne provere u Vojsci i Policiji Srbije 1Foto: Youtube/RSE/Screenshot

Mladić u vojnoj uniformi sa amblemom Komande za obuku Vojske Srbije na rukavu. Dok stoji uz devojku, na nadlanici mu se vidi tetoviran simbol ultradesničarskog pokreta “Levijatan”: hladno oružje bokser, stilizovan tako da podseća na životinjsku kandžu. Nalog na Instagramu „Vojnici Srbije“.

Uz fotografiju je priložen opis “Pripadnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka u zagrljaju”. Fotografija je objavljena na društvenoj mreži Instagram, na nalogu “Vojnici Srbije”. Ovo nije zvaničan nalog Ministarstva odbrane i nije naznačeno ko stoji iza njega, ali se svakodnevno objavljuju fotografije iz kasarni i sa vojnih poligona širom Srbije.

Ista fotografija je nekoliko dana kasnije objavljena i na zvaničnoj Instagram stranici “Levijatana”.

Istraživanje Radija Slobodna Evropa (RSE) pokazalo je da nadležni u Vojsci Srbije (VS) i Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) ne poklanjaju dovoljno pažnje ekstremnoj desnici u redovima tih institucija.

Članovi pokreta Nacionalna odbrana “Levijatan” sebe predstavljaju borcima za zaštitu prava životinja, međutim javnosti su poznati i po antimigrantskim akcijama, pretnjama, privođenjima i učešću na desničarskim skupovima.

Pavle Bihali, prvi čovek ove organizacije, negira, međutim, za RSE da je osoba sa fotografije, koju je podelila i sama organizacija, član “Levijatana” i dodaje da Levijatan nema svoje pripadnike u Vojsci i Policiji Srbije.

“Imamo odličnu saradnju u vidu brzog reagovanja na naše prijave koje naravno moraju proći i Tužilaštvo, ali članove per se nemamo. Niti težimo tome”, kaže on.

RSE je Ministarstvu odbrane uputio pitanje – da li bezbednosne provere kandidata za služenje vojnog roka prepoznaju desni ekstremizam kao pretnju, ali do zaključenja teksta odgovor nije stigao.

Pripadnici ove organizacije učestvovali su, međutim, u julu na nekoliko javnih skupova na kojima su veličali ljude koji su pravosnažno osuđeni za ratne zločine. Kada je 11. jula grupa nevladinih aktivista u Beogradu palila sveće za žrtve genocida u Srebrenici, Bihali je predvodio grupu koja je pevala pesme u slavu Ratka Mladića, osuđenog na doživotnu zatvorsku kaznu za srebrenički genocid.

Pripadnici “Levijatana” su i ranije remetili skupove kojima se podseća na genocid u Srebrenici.

“Levijatan” se suočava i sa optužbama zbog diskriminacije. Kancelarija Poverenice za zaštitu ravnopravnosti je u maju naložila ovom pokretu da prestane sa objavljivanjem diskriminatornog sadržaja prema Romima na društvenim mrežama i da u roku od 30 dana ukloni svaki već objavljeni sadržaj koji podstiče mržnju prema romskoj zajednici.

Bihali je novembra 2018uhapšen zbog širenja pretnji posredstvom interneta.

Član “Levijatana”, zvanično identifikovan kao Filip R, je u maju 2020. uhapšen nakon što je svojim automobilom uleteo u Prihvatni centar za migrante u Obrenovcu kod Beograda, koji je obezbeđivala Vojska Srbije. U živom prenosu na društvenim mrežama, on je izgovarao rasističke uvrede na račun migranata.

Ova grupa se prošle godine na društvenim mrežama hvalila da njihovi članovi noću patroliraju Beogradom kako bi izbelice i migrante sa Bliskog istoka i afričkog kontinenta vraćali u prihvatne centre.

Zbog svega ovoga, opozicioni Pokret slobodnih građana (PSG) u junu Republičkom javnom tužilaštvu predao inicijativu za zabranu “Levijatana”. RSE je Tužilaštvu uputio pitanje u kojoj je fazi taj slučaj, ali do zaključenja teksta odgovor nije stigao.

Na Instagram nalogu vođe “Levijatana” Pavla Bihalija može se pronaći i fotografija iz decembra 2019. na kojoj pozira sa momkom u vojnoj uniformi u prostorijama “Levijatana”. Reč je o Draganu Grmuši, predsedniku udruženja “Junak”.

I sam Grmuša je na svom Instagram nalogu objavio više fotografija sa odsluženja vojnog roka.

“Junak” se u javnosti predstavlja kao udruženje koje se prvenstveno bavi humanitarnim akcijama za veterane Srbije iz ratova devedesetih.

Pažnju javnosti su i pre tri godine privukli članovi Vojske, kada su se na internetu pojavile fotografije četvorice vojnika koji na Ravnoj gori salutiraju spomeniku četničkom vođi Dragoljubu Mihailoviću, čiji vojnici su tokom Drugog svetskog rata sarađivali sa nacistima i bili osuđeni za ratne zločine nad civilima.

Iako njihov identitet nije zvanično otkriven, novinari su na osnovu uniformi detektovali da su među njima bili pripadnici Garde, jedinice Vojske Srbije koja je direktno potčinjena načelniku Generalštaba, oficiri pešadije i pripadnici vazduhoplovstva.

Nekoliko trenutaka pre nego što su snimci napravljeni, vojnici su ostavili venac sa porukom “Srpskim junacima, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije”.

Ipak, Ministarstvo odbrane, na čijem čelu je u to vreme bio aktuelni ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, je demantovalo da je zvanična delegacija Vojske Srbije položila vence na Mihailovićev spomenik.

Bezbednosne provere kandidata za radno mesto u MUP-u i Vojsci Srbije definisane su zakonima o policiji i vojsci.

Prema dostupnim podacima, u sistemu odbrane Srbije (MUP, Ministarstvo odbrane, Vojska Srbije) zaposleno je oko 80.000 ljudi.

Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije (VSS) kaže za RSE da je Vojnobezbednosna agencija (VBA) zadužena da kontraobaveštajno i bezbednosno štiti ustanove Vojske, pa tako i da vrši bezbednosnu proveru lica koja službuju u Vojsci.

“Dakle, oni prate i ekstremizam i terorizam i sve druge aktivnosti pojedinaca i grupa koje mogu da budu štetne po unutrašnju bezbednost Vojske i zemlje u granicama u kojima je to u vezi sa Vojskom”, kaže Antić.

On podseća da jedino Ustavni sud može da stavi van zakona udruženja građana, a do tada se smatra da je rad određenog uduženja, pa i Levijatana, u granicama zakona.

“Mi možemo laički da smatramo da oni jesu ekstremisti, oni sebe tako i promovišu, ali ne možemo da kažemo da su oni ekstremisti u smislu da oni nekoga ugrožavaju, jer da je tako, njima bi rad zabranio Ustavni sud”, kaže Antić.

Međutim, i sam predsednik Vojnog sindikata se pre dve godine našao u društvu Vladimira Žirinovskog, predsednika ruske ultranacionalističke Liberalno demokratske stranke, poznatog po ksenofobičnim i rasističkim izjavama.

Antić za RSE objašnjava da su predstavnici VSS bili zvanični gosti Jaroslava Nilova, predsednika Komiteta ruske Dume za rad, zapošljavanje i pitanje veterana, a koji je inače i član Liberalno-demokratske partije Rusije Vladimira Žirinovskog.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari