Prva premijerka u istoriji Danske Hele Torning-Šmit nije uspela da još jednom stekne poverenje građana. Priznala je poraz svoje koalicije levog centra na parlamentarnim izborima održanim u četvrtak i najavila ostavku na mesto lidera Socijaldemokratske partije. Rezultati izbora pokazali su da ni Danska nije imuna na talas desničarskog populizma koji se širi Evropom s obzirom na uspeh opozicionih partija desnog centra. „Odgovornost je na meni. Stojim iza odluke koju sam donela, ja sam bila prva žena premijerka Danske, ali ne želim da budem poslednja“, kazala je Torning-Šmit.

Jaku podršku desničarskim partijama u ovoj nordijskoj državi analitičari gledaju kao dobitak za britanskog premijera Dejvida Kamerona, budući da bi Danska ubuduće mogla da bude njegov ključni saveznik u težnjama da se preispitaju uslovi članstva Britanije u EU, piše Gardijan. Finska i Norveška već imaju populističke vlade.

Na osnovu 99 odsto prebrojanih glasova, danska Narodna partija (DPP) postaće druga po jačini stranka u parlamentu imajući u vidu da je podrška ovoj partiji udvostručena na 21 odsto u odnosu na 12 odsto koliko je imala pre četiri godine. „Sve ovo pokazuje da DPP postaje prava narodna partija za koju smo se borili toliko godina“, kazao je njen lider Kristijan Tulsen Dal. „Nije važno da li ćemo se priključiti koaliciji desnog centra, već to što sada imamo uticaj“, kazao je Dal. Prethodno je gotovo odbacio ideju o ulasku u vladu. DPP je podržavala desničarsku vladu od 2001. do 2011. iako joj se nije priključivala. U izjavi za danski Politiken, Dal je ukazao da „preferira ulogu slobodne ptice koja je u stanju da više nego što mislite približi naše politike stvarnom svetu“. Dal je inače u poziciji da postane naredni premijer.

Pojedini izvori ukazuju da će partija podržati koaliciju desnog centra koju predvodi liberalna partija Venstre bivšeg premijera Larsa Lekea Rasmusena, koja je doživela razočaranje s obzirom na to da je zauzela treće mesto sa osvojenih 20 odsto glasova, što je njihov najgori rezultat za četvrt veka, nakon obećanja o poreskim olakšicama te oštrijoj kontroli migranata. Rasmusen je kazao da sada ipak ima priliku da formira novu vladu nakon poraza ekipe Torning-Šmit. „Večeras smo dobili šansu, ali samo šansu da rukovodimo Danskom“, kazao je Rasmusen pristalicama.

Sve do sam dan pred izbore, dojučerašnja vlada levog centra nadala se da će biti ponovo izabrana, međutim, čini se da su nepopularne reforme i neispunjena obećanja od 2011. učinila svoje, piše Gardijan.

Torning Šmitova je u predizbornoj kampanji zagovarala oštru imigracionu politiku najavljujući da će svi oni koji zatraže azil u Danskoj morati da zarade socijalne beneficije. Njene socijaldemokrate i opozicioni liberali prosto su se nadmetali ko će da vodi oštriju imigracionu politiku u kampanji, ali ih je DPP svojim pozivom za ponovnim uvođenjem granične kontrole između Švedske i Nemačke izgleda pretekla. „Čini se da su svi pokušavali da se takmiče sa politikom DPP u toliko meri da je DPP na kraju profitirala“, smatra politički analitičar Kasper Fog Hansen.

Kristijan Dal je jedan od osnivača DPP pre 20 godina i smatra se umerenijim političarem od bivše liderke Pie Kjarsgard od koje je preuzeo stranku 2012. DPP je jedini član desničarske grupe partija u danskom parlamentu koja zagovara širenje javnog sektora i veću potrošnju na brigu o starijima, što joj je, tvrde upućeni, i pomoglo da odvuče glasove socijaldemokrata i liberala. Partija je evroskeptik, iako ne zagovara istupanje iz EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari